Volvo, Kör Nokta Teknolojisini Dijital Bir Reklam Panosunda Paylaşıyor

Bisiklet kullanımı her ne kadar rahat ve çevre açısından sağlıklı bir tercih olsa da bazı zamanlar risklere yol açabiliyor. Özellikle bisiklet kullanımının artmasıyla, bisiklet yolunun aynı oranda artmaması durumunda bu tehlikenin boyutları daha da fazla olabiliyor. Volvo ise bu durumu en aza indirmek ve önüne geçmek için 2004 yılında, ilk kör nokta dedektörünü piyasaya sürmüştü.

Belçikalı reklam ajansı FamousGrey ve Volvo, ‘kör nokta’ adı verilen, bisiklet kullanıcılarının sürücüler tarafından fark edilmesini sağlayan bir çalışma yaptı. Brüksel’in en işlek yolunda, kör nokta detektörü ile donatılmış bir dijital ekran kuran Volvo, Blind Spot Information System özelliği ile bisiklet sürücülerinin fark edilmesini sağlayan panolar hazırladı. Volvo otomobil modellerinde bulunan sensör şeklindeki detektör, sürücülerin bisiklet kullanıcılarının varlığı konusunda uyarır. Aynı zamanda ekran, yalnızca uyarmakla kalmaz göstermekle kalmaz, bisiklet sürücüsü ile ekran arasındaki mesafeyi gerçek zamanlı olarak sayar.

Volvo’nun marka konumlandırması açısından güvenlik kavramını benimsediğini birçoğumuz biliyoruzdur. Aynı zamanda bu kampanya ile Volvo, sadece kendi sürücüleri için değil, müşterisi olmayan diğer insanlar için de bu güvenliği sağlamak adına çalışmalar yapıyor.