Anadolu Efes, Taraftarları İçin Dijital Tribün Oluşturdu
Anadolu Efes's and FC Bayern Munich's during their Turkish Airlines Euroleague Basketball 2020-2021 Regular Season Round 9 match Anadolu Efes between FC Bayern Munich at the Sinan Erdem Sports Hall on November 17, 2020 in Istanbul, Turkey. Photo by Aykut AKICI/TURKPIX

Gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetleri ve marka haline gelen maç deneyimi ile EuroLeague  tarafından dört kez “Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı” seçilen Anadolu Efes, Avrupa basketbolunda yeni bir ilke daha imza attı.

Turkish Airlines EuroLeague’de 17 Kasım 2020’de oynanan Bayern Münih maçı öncesinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda dijital bir tribün kuran Anadolu Efes, 300’e yakın taraftarının maç heyecanına +1 olmasını sağladı. Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü’nde yer alan taraftarlar, yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında unutulmaz deneyim yaşadıklarını belirttiler.

Microsoft ve beIN Sports Türkiye’nin de destek verdiği proje kapsamında Anadolu Efes Spor Kulübü Mobil Uygulaması’nda yayınlanan kampanyaya katılan 300’e yakın Anadolu Efes Fan Club üyesi bu deneyimi yaşadı. 

Uzun süreli hazırlıkların ardından hayata geçirilen proje ile ilgili çarpıcı rakamlar da ortaya çıktı:

  • Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü’nün hazırlık süreci yaklaşık iki ay sürdü.
  • Katılımcıların sorunsuz bir deneyim yaşamaları için 100’den fazla kişi görev yaptı.
  • Kullanılan led ekranların uzunluğu 27.5 metreye 3 metre şeklindeydi. 
  • İnternet altyapısı için 900Mbps simetrik (metroethernet) teknolojisinden yararlanıldı. 
  • Kullanılan kabloların uzunluk toplamı 7 kilometre idi. 
  • Canlı moderasyon ekibinde 20’ye yakın çalışan görev yaptı.
  • Yüzlerce basketbolsevere canlı yardım hizmeti sunuldu.

Microsoft Teams Uygulamasının “Together” Özelliği, İlk Kez Bir Maçta Kullanıldı

Anadolu Efes Fan Club üyelerinin kendilerine iletilen link üzerinden kullanıcı adı ve şifrelerini girerek katıldıkları Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü’nde Microsoft Teams uygulamasının Together özelliği de kullanıldı ve bu da bir ilk oldu.

Özellikle çok sayıda kişinin katıldığı görüntülü toplantılarda dikkatin dağılmasını engellemek ve etkileşimi yükseltmek amacıyla pandemi döneminde Microsoft Teams uygulamasına eklenmiş bir hizmet olan “Together” özelliği, Türkiye’de ilk kez bir spor karşılaşmasında taraftarları dijital olarak tribüne taşımak için kullanıldı

Karşılaşma sonrasında Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü’nde yer aldıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen basketbolseverler, sosyal medya paylaşımlarında da unutulmaz bir maç deneyimi yaşadıklarını ifade ettiler.