“Suçluluk Hediye Vermesi” Nedeniyle Tatil Dönemi Harcamaları Artacak

ABD’de corona virüs vakalarının sayısı hızla artmaya devam ediyor ve bu da önümüzdeki tatil sezonunda daha az Amerikalı’nın sevdiklerini ziyaret edebilecekleri anlamına geliyor. Ve bu durumun, salgının günlük yaşam üzerindeki olumsuz etkileriyle birleşerek bu tatil döneminde “suçluluk hediye etmeleri”nde bir artışa neden olması bekleniyor.

“NPD Group” adlı şirketin yaptığı ankete katılan kişilerin %40’ı, bu yıl önceki yıllara göre daha fazla hediye alacaklarını ifade ettiNPD Group Perakende Sektörü Baş Danışmanı Marshal Cohen‘in belirttiğine göre, hem suçluluk hediye etmesi hem de kendi kendine hediye verme kaynaklı olarak yapılan harcamalar, 2020 tatil sezonunda tüketicinin perakende terapisinin önemli bileşenleri olacak.

Yani uzun lafın kısası, yakınları görememek, insanları hediyeler konusunda her zamankinden daha fazla savurganlığa itiyor ve bu durum, özellikle uzaktan kolayca hediye edilebilen şeyler için geçerli. Örneğin yemek planı abonelikleri yükselişte ve abonelik tabanlı hediyeler içerisinde, yayın servisi aboneliklerini geride bırakıyor.

Bunların yanı sıra NPD Group’un gerçekleştirmiş olduğu ankete katılan kişilerin %53’ü, bu yıl bir hediye kartı vermeyi planladıklarını da ifade etti. Yani bu yıl insanların hediye kartlarına olan ilgisi de önemli ölçüde artış gösterdi.

Cohen’in belirttiğine göre, bu tatil döneminde daha fazla ilgi görecek ürün kategorileri, “tüketicinin yeni yaşam tarzı için yararlı olan ürünler” içerecek. Bu, robot süpürgelerden bilgisayar monitörlerine kadar her şeyi kapsıyor. Ayrıca Cohen, Bu sezonun hediye vermesi, içinde yaşadığımız zamanın yansıması olacak. dedi.