Amazon’un Otonom Araç Girişimi Zoox, Sürücüsüz Taksisini Tanıttı
Zoox L5 Fully Autonomous, All-electric Robotaxi at Coit Tower San Francsico

Pazartesi günü Amazon’un otonom araç girişimi Zoox, şehir içi yolculuklarda günde 16 saat yol alabilecek robotaksisinin prototipini sundu. Ancak ne zaman halka açık yollarda test edileceği ve kullanıma sunulacağı açıklanmadı. Ayrıca Amazon’un teslimatlarında kullanılıp kullanılmayacağından da söz edilmedi.

Zoox’un aracı, normal arabalara benzeyen diğer otonom araçlardan farklı bir görünüme sahip. Sürücüsüz olacağı için gereksiz olduğu düşünülerek direksiyon ve pedallar kaldırıldı. Araç, dört kişilik olmakla birlikte yolcu koltukları karşılıklı konumlandırıldı. Şehir içinde kolay manevra yapabilmesi için Honda Civic ve Toyota Corolla gibi küçük sedanlardan biraz daha kısa şekilde üretildi. Ayrıca birçok elektrikli araçtan neredeyse iki kat daha büyük (133kWh) bir bataryaya sahip.

Zoox, aracı direkt olarak satmayacak; bunun yerinde bir araç çağırma hizmeti sunmayı planlıyor. Zoox CEO’su Aicha Evans, aracın tekerlekli sandalye erişimine uygun olup olmadığını açıklamadı, ancak şirketin bu konuda bazı konsept çalışmalarına başladığını söyledi.

Zoox, aracı şu an özel yollarda test ediyor, ancak tam olarak nerede olduğunu açıklamadı. Araçta direksiyon, fren ve gaz pedalı bulunmadığından test etmek diğerlerine göre biraz daha zor. Google’ın Waymo’su gibi diğer şirketler, halka açık yollarda milyonlarca kilometre yol kat etti; çünkü gerektiğinde bir insan sürücü aracı kullanabiliyor.

Zoox, 2014’te kuruldu ve bu yılın başlarında Amazon tarafından satın alındı. Tüm otonom araç şirketleri gibi, kamuya açık yollarda kullanıma uygun olacak kadar güvenli sürücüsüz bir yazılım geliştirmek gibi büyük bir zorlukla karşı karşıya. Şirketler teknolojiyi ticarileştirmek için mücadele ederken sektör son zamanlarda konsolide oldu. Geçen hafta Uber, sürücüsüz takımını yeni kurulan Aurora’ya sattı. Hem GM’nin sahibi olduğu Cruise hem de Google’ın sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, dış yatırımcılardan fon sağladı. Ford ve Volkswagen, sürücüsüz bir araç girişimi olan Argo AI’ya yatırım yapmak için iş birliği yaptı.

Zoox’un CTO’su Jesse Levinson, Amazon’un Zoox’un ulaşımı daha güvenli, daha çevreci ve daha eğlenceli hale getirme misyonunu yerine getirmesine yardımcı olacak finansal kaynaklara sahip olduğunu söyledi. Yolcuların bir Amazon Prime aboneliğine ihtiyaç duyup duymayacağını ise açıklamadı.