Amazon, Podcast Platformu Wondery’i Satın Alabilir

İlk çıktığında son derece niş içeriklerin yer aldığı sonradan da neredeyse her konuda içerik üretilen podcast sektörü günümüzde büyük kitlelere ulaşabilen ve gelişen bir sektör haline geldi. E-ticaret ve teknoloji devi Amazon da podcast sektörüne giriş yapma amacıyla 2016 yılında kurulan Amerikan podcast ağı Wondery‘i satın alma görüşmeleriyle gündemde.

Wall Street Journal’ın geçen hafta bildirdiğine göre Amazon, podcast ağı Wondery’i satın almayı düşünüyor. Haziran 2019’da 100 milyon dolar değerlemeye ulaşan ve 8 milyon benzersiz dinleyici ile ABD’nin altıncı en büyük podcast yayıncısı olan Wondery, şu an tam 40 milyon dolar değerinde. Bu tutarın %75’i reklamlardan %25’i ise lisans gelirlerinden oluşuyor.

Bununla beraber podcast sektörü, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Eğer Amazon, Wondery’i yaklaşık 300 milyon dolara satın alırsa; bu, podcast sektörü içerisindeki en büyük satın alma olacak.

Geçen sene de Spotify, Gimlet Media ve Anchor’u toplamda 240 milyon dolara satın almıştı. Benzer bir şekilde New York Times gazetesi de okurlarına podcast içerikleri sunmak için Serial Production’s adlı podcast üreticisini 50 milyon doların üzerinden bir bedelle satın almak üzere görüştüğünü açıklamıştı.