Adli bilişim girişimi Binalyze, Earlybird Digital East Fund’tan 1.5 milyon Euro yatırım aldı

Pandemiyle birlikte geleneksel işletmelerin de dijitalleşmesi ve mevcut yaşantımızda dijitalin her alanda olması siber güvenlik ile ilgili soru işaretlerini de daha fazla gündeme getiriyor. Artık kurumlar hatta devletler, tüm faaliyetlerini dijitalde yürütürken siber suçlarla mücadele de çok büyük bir önem taşıyor.

Yapılan siber saldırıların hızlı bir şekilde tespit edilmesine de katkı sağlayan siber güvenlik ve adli bilişim girişimi Binalyze, Türkiye ekosistemine büyük önem veren Earlybird Digital East Fund liderliğinde ilk yatırım turunu tamamladı. 1.5 milyon euro başlangıç fonuna ulaşan şirket, bu yatırımı ABD ve Avrupa’daki büyümesini hızlandırmak için kullanacak. Şu an için Estonya ve ABD’de ofisi bulunan girişim Binalyze, Türk girişimci Emre Tinaztepe tarafından kuruldu.

Binalyze, kapsamlı sistemlerin hızlı bir şekilde analizini gerçekleştiriyor ve yüksek bellek miktarlarında çalışan dosyaları, işletim sistemi verilerini saniyelik bir şekilde analiz ederek 10 dakikadan kısa bir süre içinde tüm sistemi tarıyor. Hızlı bir şekilde adli bilişim raporu hazırlayarak tüm verileri tek dosyada toplayan girişim, özellikle siber güvenlik alanında teknik personelin tek tek yapması gereken işlemleri hızlandırarak sürecin hızlı yönetilmesine yardımcı oluyor.

Yatırımla ilgili açıklama yapan Earlybird Digital East Fund partneri Mehmet Atıcı, uzaktan çalışmanın artık bir standart haline gelmesiyle birlikte işletmelerin sürekli ihlal tespitine ve anlık müdahaleye ihtiyacı olduğunu belirtti. Aynı zamanda akıllı siber saldırıların yaygınlaştığını söyleyen Atıcı, Binalyze’ın hız, hassasiyet ve otomasyon konusunda rakiplerine göre beklentileri karşıladığını vurguladı.