Dikey tarım girişimi Bowery, 300 milyon dolar yatırım aldı

New York merkezli dikey tarım girişimi Bowery, son yatırım turunda 300 milyon dolar yatırım aldığını ve bunun şirkete 2.3 milyar dolar değer verdiğini açıkladı.

New York merkezli dikey tarım girişimi Bowery, son yatırım turunda 300 milyon dolar yatırım aldığını ve bunun şirkete 2.3 milyar dolar değer verdiğini açıkladı. Fidelity Management & Research Company tarafından yönetilen tura GV, General Catalyst, GGV Capital, Temasek, Groupe Artémis, Amplo ve Gaingels katıldı. Şirketlerin yanı sıra Bowery’nin son yatırım turuna Lewis Hamilton, Chris Paul, Natalie Portman, José Andrés ve Justin Timberlake gibi isimlerin katıldığını da görüyoruz. 

Bowery, aldığı yeni yatırımı kendi teknolojisini geliştirmeye devam etmek ve global anlamda ölçeğini genişletmek için kullanacağını açıkladı. Şirket, Ar-Ge’ye yatırım yapmaya yöneleceğini de belirtti.

2015 yılında kurulan Bowery, yüksek kaliteli, yerel, güvenli ve sürdürülebilir ürünlere erişimi kolaylaştırıyor. Bowery, şehirlerin yakınında akıllı kapalı çiftlikler kurarak daha taze, böcek ilacı içermeyen ürünleri yetiştirilmesini sağlıyor. Her çiftliğin merkezinde, işlemleri düzenlemek ve otomatikleştirmek için yazılım, donanım, sensörler, yapay zeka, bilgisayar görüntü sistemleri, makine öğrenimi modellerinden yararlanılıyor.

PitchBook verilerine göre, 2020’de iç mekan tarımına yaklaşık 1,9 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu da 2019’da bu alanda yapılan yatırımın neredeyse üç katına çıkıldığı anlamına geliyor. Bowery’nin son yatırımı, PitchBook tarafından listelenen önceki benzer anlaşmalara göre bu alanda yapılmış en yüksek yatırım olarak belirtiliyor.

Bowery’nin CEO’su ve kurucusu Irving Fain, şirketin ürünlerinin Albertsons, Giant Food, Walmart ve Whole Foods gibi 800’den fazla markette satıldığını; Bowery’nin New York ve Maryland’de iki ticari çiftliğe sahip olduğunu ve bu yıl Pennsylvania’da üçüncü bir çiftliğin devreye girdiğini söyledi. Fain, ürünlerin rakipleriyle aynı veya daha düşük fiyatta olduğunu da sözlerine ekledi.