Van Gogh Müzesi, Sanatçının Eserlerine Özel Koku Koleksiyonu Başlatıyor

Ünlü sanatçı Van Gogh’un eserlerine adanan Van Gogh Müzesi, Van Gogh’un her bir eserine özel koku koleksiyonu oluşturmak için İngiltere merkezli plak şirketi Floral Street ile iş birliği yaptı.

Bu iş birliği ile birlikte, Floral Street’in tasarlayacağı parfümlerin, sanatçının başyapıtlarından ilham alacak kokular içermesi planlanıyor. Artnet News’ te yer alan habere göre müzenin genel müdürü Emilie Gordenker, “Bu kokuların, Van Gogh sanatının yaşanması için farklı bir yol sunacak” açıklamasında bulundu.

Müzeler küratörler, projede doğrudan yer almasalar da, sanatçının hayatından alınan tüm detayların gerçekliğini sağlamak için çalışacaklar. Müzenin Lisanslama Müdürü Marijn Veraart ise konuyla alakalı olarak, “Van Gogh’un, sanatının ve müzesinin itibarının korunması ve büyük bir özen ve saygıyla ele alınması son derece önemlidir” dedi.

Görsel sanat eserlerinin nasıl kokulara dönüşeceğini hayal etmek bile zor fakat her eserin kendine özgü bir kokusunun olması esere belki de başka bir açıdan bakmamızı sağlayacak. Kokuların Ağustos ayında satışa çıkması sunulacak. Aynı zamanda müzenin hediyelik eşya dükkanından da satışa çıkarılması vekleniyor.