3D Yazıcı İle Koltuk Üretildi

Üç boyutlu yazıcılar gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başladı. Hayatımızın neredeyse her alanında kullanılan bu üç boyutlu yazıcılarla hatta en son bir ev bile inşa edilmişti. Özellikle düşük gelirli insanlar için tasarlanan evler oldukça ses getirmişti. 3D baskı ile sadece 24 saatte hazırlanan evler ABD’de pek çok insana umut olmuştu. Şimdi de sırada daha tasarımsal ve dönüşüm odaklı bir koltuk var.

Orta Doğu Mimarı Ağı (MEAN) tarafından tasarlanan sandalye hem üretim şekli hem de tasarımıyla yaratıcılığını konuşturuyor. İspanyol Nagami firması tarafından üretime geçirilen tasarım, 3 boyutlu baskı teknikleri kullanılarak gelişmiş plastik polimerler kullanılarak sadece 6 mm kalınlığında üretildi. Algoritmik tasarım süreçleri kullanılarak basılan sandalye, bir dizi şeklin dönerek yinelenmesiyle oluşturuldu.

Konforu ve ergonomik yapısı ile en ikonik modern koltuklardan biri olan Eames Lounge koltuktan ilham alan koltuğun ismi Mawj olarak belirlendi. Arapçada dalga-dalgalı anlamına gelen mawj kelimesinden yola çıkılarak belirlenen koltuk, aynı zamanda rengiyle Dubai kıyılarındaki Arap Denizi’nin sularına ve aquamarin yeşiline atıfta bulunuyor.

Son olarak koltuk 100 parçalık sınırlı sayıda ve siparişe göre üretilecek. Bu sayede çeşitli renklerde üretilme imkanı da olacak.