Kraft Heinz, Amatör Sanat Eserlerini Ketçap Etiketlerine Çeviriyor

Kraft Heinz Kanada bu hafta, insanların kendi çizimlerinden oluşan ketçap görsellerinin, Heinz etiketlerine bastırılmış halini kazanabilecekleri yeni bir kampanya başlattı.

Öncelikli olarak marka dünyanın dört bir yanından düzinelerce katılımcıyla bir deney gerçekleştirdi. Anonim bir şekilde gerçekleştirilen deneyde katılımcılardan sadece ketçap çizmeleri istendi. Çoğu katılımcı da hafızasından “Heinz” yazan parlak kırmızı bir şişe çizdi.

Marka bilinirliğinin gücünü gösteren bu deney sonrasında Kraft Heinz Kanada, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde deneyi gösteren kısa bir video yayınladı. #drawketchup hashtag’i ile amatör çizerlerin 31 Ocak’a kadar kendi ketçap çizimlerini gönderebilecekleri bir mikro siteye bağlantı verdi.

250 yaratıcı çizimin seçileceği yarışmada, kazananlar üzerinde çizimlerinin olduğu Heinz ketçaplardan alabilecek. Ayrıca bu deney boyunca elde edilen etiketler, sınırlı sayıda üretilen Heinz şişelerinde ve dijital reklam panolarında sergilenecek.

Kampanya, Kraft Heinz Kanada’nın, ABD ve uluslararası pazarlarda ana şirketin büyümesine rağmen Kanada satışlarındaki düşüş nedeniyle yaratıldı. Kanada birimi, Eylül çeyreğinde yıllık %2,2’lik bir düşüşle 406 milyon dolar gelir etti. Şirket, bu durumu pandemi sırasında insanların evde daha fazla yemek hazırladıkça, tüketici alışkanlıklarının değişmesine bağladı.