Yapay zeka tabanlı robo danışmanlık platformu Akıllıfon

Akıllıfon, yatırımcıların risk profili ve beklentileri doğrultusunda algoritmalara dayalı olarak yatırımcıya özel optimal varlık dağılımı sunan, portföyleri anlık olarak izleyen ve yöneten bir robo danışmanlık teknolojisi sunuyor.

Yapay zeka tabanlı bir portföy optimizasyon ve robo danışmanlık platformu olarak hizmet veren Akıllıfon, yatırımcıların risk profili ve beklentileri doğrultusunda algoritmalara dayalı olarak yatırımcıya özel optimal varlık dağılımı sunan, portföyleri anlık olarak izleyen ve yöneten bir robo danışmanlık teknolojisi sunuyor

Portföy yönetim şirketlerine algoritmalara dayalı fon oluşturma, fon sepeti oluşturma ve yönetme hizmeti de veren Akıllıfon, Esra UlaşanErcan GümüşProf. Mehmet Caner ve Prof. Özlem Önder tarafından 2018 yılının Eylül ayında Tübitak BIGG desteği alarak Ege Teknopark’ta kuruldu.

Tübitak BIGG desteğinin ardından Kosgeb Ar-Ge İnovasyon desteğinden de faydalanan girişim, 4 kurucu ortağının yanında yazılım ekibiyle birlikte toplamda 8 kişiden oluşan bir takım tarafından yönetiliyor. Finansal kurumlara API ve SDK çözümlerinin yanında web ve mobil tabanlı çözümler de sunan girişim, sadece yüksek gelir varlık grubundaki yatırımcıların yararlanabildiği profesyonel yatırım danışmanlığı hizmetini tüm yatırımcılara yayarak bu hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmayı da amaçlıyor.

Geliştirdiği yapay zekâ algoritmalarının performansını çeşitli borsalarda test eden ve başarısını kanıtlayan Akıllıfon, çözümlerini küresel finans merkezlerine sunmayı ve küresel piyasada alanında bilinen bir oyuncu olmayı hedefliyor. Robo danışmanlık platformlarının son dönemlerde hem ülkemizde hem de tüm dünyada popülerleştiğini da hatırlatalım.

Kısacası hem Türkiye’de hem de yurt dışında rakiplere sahip olan Akıllıfon, her gün kendini geliştiren bir Ar-Ge ve inovasyon firması olması ile rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Şu ana kadar herhangi bir yatırım almayan girişimin Kuveyt Türk Lonca Girişimcilik Merkezi programı ve KoçSistem tarafından desteklendiğini de ekleyelim. 

Akıllıfon, Portföy Yönetim Şirketleri’ne 3 farklı ürün ile hizmet veriyor. Advisor paketinde Portföy Yönetim Şirketleri’ne portföy optimizasyonu ve fon oluşturma hizmeti veren girişim, Fon ve BES paketlerinde ise menkul kıymet yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarında fon sepeti oluşturma, yönetme ve geçmiş portföy performans karşılaştırmaları sunuyor. Akıllıfon girişiminin gelir modeli farklı paket seçeneklerine göre kullanıcı başı lisans ücreti ve performans ücretine dayanıyor.