“yeni evim” kampanyasının detayları belli oldu.

Gayrimenkul ’de atılan adımlar, 2023 yılının Gayrimenkul yılı olacağı öngörülüyor. Orta Gelirlilere yönelik düzenlenen “yeni evim” kampanyasının detayları belli oldu.

Proje Orta Gelirlilere yönelik yapıldı. Peşinat oranı Asgari %10 olarak belirlenirken, Azami 15 yıl vade belirlendi. Finansman faiz payı ‘da %0,69’dan başlayan oranlar uygulanacak.

Kampanyanın özellikle barınma ihtiyacına çözüm olacağına dikkat çeken RE/MAX Extra Broker’ı Özlem Çiftçi Sakacı “Gayrimenkul’un 2023 yılında kendinden çok söz ettireceğini kaydetti

Özlem Çiftçi Sakacı

Özlem Çiftçi Sakacı Kampanya detaylarını şu şekilde aktardı. Orta gelirlilere yönelik ‘Yeni Evim Kampanyası’nda tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi, azami 15 yıl vadeyle sağlanacak finansmanda faiz yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. İlk etapta 100 bin konut olacak, inşaat firmalarına 25 milyar liralık KGF desteği verilecek.

Türkiye 3 bölgeye ayrıldı. Birinci bölge tek başına İstanbul olarak belirlendi. İkinci bölge Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla olarak seçildi. Türkiye’nin kalanı ise üçüncü bölge oldu. İlk etapta 25 bin adeti İstanbul’a ayrılmak üzere, ikinci üçüncü bölgelerde toplam 100 bin konut hedefi konuldu. Başvurular, 16 Ocak tarihinden itibaren alınmaya başlanacak.

Müteahhitlere 25 milyar KGF desteği

Türkiye çapında, müteahhitler tamamlanmış konutlar, belirli bir aşamaya gelmiş konutlar ve henüz inşaatına başlanmamış konut projelerini kampanyaya sunabilecek. Konut müteahhitleri projeye katılım için kampanya çerçevesinde bir anlaşma yapacaklar. İnşaat firmaları için KGF destekli 25 milyar TL’lik bir konut programı açıldı. Henüz başlanmamış inşaat projeleriyle bu projeye katılmak istenen müteahhitlerden bir banka ile garantörlük anlaşması yapmış olması şartı aranacak.

Sıfır konutlar için yararlanılacak

Proje kapsamında kullandırılacak krediler sadece sıfır konutlar için verilecek. Konut sahibi olmayanlar ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde bir konut satmamış olanlar başvuru yapabilecek.

Birinci bölge (İstanbul) ve ikinci bölge (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) da konut almak isteyenlerin son 1 yılda bu illerde yaşıyor olması şartı aranacak. Diğer iller için ikamet zorunluluğu bulunmuyor.

Satış 5 yıl yasak, gelir üst sınırı İstanbul için 80 bin lira

Projeden yararlanmak için “hane geliri” dikkate alınacak. Bu kapsamda, 1.bölge azami gelir 80 bin, 2. bölge 65 bin, 3. 45 bin TL ve altında olan “haneler” başvuru yapabilecek. Gelir şartı hane geliri olarak belirlendiği için, hanede yaşayanların toplam geliri dikkate alınacak. Bu kapsamda örneğin karı-kocanın toplam geliri dikkate alınacak. Ancak, 18 yaşını doldurmuş, kredi alabilecek niteliklere sahip olan, gelir elde eden çocuklar hane dışında değerlendirileceğinden başvuru yapabilecek.

Kredide üst sınır 5 milyon lira

Proje kapsamında faiz/katkı payı 0,69 olarak belirlendi. Birinci bölge için en fazla 5 milyon, ikinci bölge için en fazla 3 milyon, üçüncü bölge için en fazla 2 milyon TL kredi verilecek. Konut alınırken bedelin yüzde 10’u peşinat olarak ödenecek.