Elon Musk'ın çığır açan cihazı Neuralink’te öne çıkanlar

Ürünün değişen tasarımını aktaran Musk, izleyicilere deneylerde kullanılan 3 domuzu tanıttı. Cihazın şarjı tüm gün boyunca dayanıyor ve cihaz telefona bağlanabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk‘ın bu cuma günü Neuralink cihazını tanıtacağını aktarmıştık. Dün Neuralink cihazının tanıtımı gerçekleşti. Elon Musk, demoya başlarken tanıtım amacının yatırım almak ya da fon toplamaktan ziyade birlikte çalışacak bilim insanlarını bulmak olduğunu söyledi. 

Bu noktada Neuralink ekibinde çalışan bilim insanlarından bazılarının ekipten ayrıldığını belirtelim. Genellikle PR ve gündem yaratma konusunda başarılı olan Elon Musk, “yatırıma ihtiyacım yok” mesajı vermek istemenin yanı sıra hakikaten adam kaynağında da ciddi bir ihtiyaca sahip olabilir.  Musk açıklamasında: 

Para toplamaya veya başka bir şey yapmaya çalışmıyoruz, asıl amaç harika insanları Neuralink’te çalışmaya gelmeye ikna etmek ve ürünü hayata geçirmemize yardımcı olmalarını sağlamak. Böylece Neuralink’i uygun fiyatlı ve güvenilir bir ürün haline getirmek; öyle ki isteyen herkes sahip olabilsin. 

Musk; Neuralink’in herkes tarafından erişilebilir olmasını istemesinin sebebi ise nörolojik problem yaşayanların üründen yararlanmasını kolaylaştırmak. Söz edilen nörolojik hastalıklar arasında hafıza kaybı, kaygı bozukluğu, beyin hasarı ve depresyon gibi örnekler yer alıyor.

Bu arada Neuralink’in bu hastalıkları tedavi edebileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. Bu noktada Neuralink’in nihai amacının bu ve benzeri hastalıkların tedavisi olduğunu söylemek daha doğru olur.