Uzayda Çekilen İlk Selfie Satışa Çıkarıldı

Londra’da bulunan Christie’s Müzayede Evi, uzayda çekilen ilk selfieyi açık arttırmada satışa çıkarmaya karar verdi. 1966 yılında NASA’nın Gemini 12 görevi sırasında Buzz Aldrin tarafından çekilen uzaydaki ilk selfie için 4.000 dolar isteniyor. Tarihi açıdan önemli bir yere sahip bu selfie, uzayda çekilen ilk selfie unvanını elinde bulundururken görenlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenecek olan açık artırmada NASA tarafından uzaya yapılan yolculuklardan oluşan çok özel bir koleksiyon satışa sunulacak. Müzayede 2 bin 400’den fazla fotoğraf bulunuyor.

The Guardian’ın bildirdiğine göre açık arttırmaya çıkacak olan fotoğraflar arasında Neil Armstrong‘un Ay’da ilk kez yürüdüğü sırada çekilen tek fotoğrafı ve Dünya’nın Ay yüzeyinin arkasından yükseldiğini gösteren o ikonik Dünya’nın Doğuşu” fotoğrafı da yer alacak.

Müzayede evi yaptığı açıklamada, Astronotlar genellikle büyük bilim adamları ve kahramanlar olarak tasvir ediliyor ancak nadiren tüm zamanların en önemli fotoğrafçıları olarak görülüyorlar” diyerek astronotların ve kameralarının çektikleri görüntülerin önemine dikkat çekti. Onlar, kameraları sayesinde bizleri ve evrendeki yerimizi sonsuza kadar değiştirdiler.’‘ diyerek açıklamasına devam etti.

Fotoğrafların çoğu, satışa sunulmadan önce Houston’da bulunan Manned Uzay Aracı Merkezi‘nde arşivlendi.