30 bin aktif müşteriyi aşan ön muhasebe programı Paraşüt, 2020 yılında yüzde 100 büyüdü

KOBİ’lerin finansal operasyonlarını daha verimli yönetebilmelerine olanak tanıyan online ön muhasebe programı Paraşüt, 2020 yılını yüzde 100 büyüme ile kapattı.

Bu dönemde çalışan sayısını da yüzde 104 artıran şirket, pandemi sürecinde istihdama katkı sağladı. Gerçekleştirdikleri satın almalarla firmalara sundukları hizmetleri daha da geliştireceklerini söyleyen Paraşüt Kurucu Ortağı ve CEO’su Sean X Yu, 2020 yılındaki çalışmaları ve yeni dönem hedefleri hakkında bilgi verdi.

“Firmalara ve ülke ekonomisine destek olmaya odaklandık”

Pandemi sürecinde firmalara destek olmaya ve ülke ekonomisine katkı sunmaya odaklandıklarını belirten Sean X Yu, “Pandemi dönemi dijitalleşmenin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Biz de bu dönemde firmaların işini kolaylaştırarak önemli bir rol üstlendiğimizi düşünüyoruz. Çünkü Paraşüt sayesinde kullanıcılarımız, ofise gitmelerine gerek kalmadan, internet bağlantısı olan her cihazdan ön muhasebe kayıtlarına anında ulaştı, cari hesaplarını takip edip e-fatura, e-arşiv veya e-SMM kesti, tahsilatlarını daha hızlı yaptı. Bununla birlikte yıl içinde düzenlediğimiz ‘e-Dönüşüm’ ve ‘e-Ticaret Tanışma’ kampanyaları ile firmaların bu sürece hızlı ve kolayca geçiş yapmalarını sağladık. Tahsilat makbuzu, e-serbest meslek makbuzu, EKMOB saha ekip yönetimi entegrasyonu, peşin ve carisiz satış gibi geliştirmelerle hizmet çeşitliliğimizi artırdık. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarından ilham alarak, farklı sektörlerde faaliyet gösteren yüzlerce firmayı tek bir çatı altında toplayan Paraşüt Pazaryeri’nin tasarımını yeniledik. Pandemi süreci boyunca Mutlu Patronlarımıza destek olmak amacıyla Paraşüt Pazaryeri’ndeki fırsatları tüm sayfa ziyaretçilerinin erişimine açtık. Bu platformda teklif yayınlama hakkı ilk etapta sadece Paraşüt abonelerine aitken tekliflerden tüm ziyaretçilerin yararlanmasını sağlayarak müşterilerimize daha geniş bir kitleye ulaşma ve daha büyük kazanç elde etme imkanı tanıdık” dedi.

“Gerçekleştirdiğimiz satın almalarla KOBİ’lerin ve mali müşavirlerin hayatını kolaylaştırdık”

2019 yılında Mikro ve Zirve Yazılım ile güçlerini birleştirdiklerini hatırlatan Sean X Yu, 2020 yılında gerçekleştirdikleri satın almalarla birlikte kullanıcılarına uçtan uca teknoloji çözümleri sağladıklarını ifade etti. Sean X Yu, sözlerini şöyle sürdürdü; “2013 yılında bir startup olarak üç kişiyle çıktığımız bu yolda, geçen yıl itibarıyla ilk satın almamızı gerçekleştirdik. Büyük e-ticaret altyapısı sağlayıcıları ile Türkiye’deki tüm büyük pazar yerleri ve Farmazon ile entegrasyon sunan Shopside’ı bünyemize katarak, e-ticaret alanına yatırım yapan kullanıcılarımıza e-ticaret, e-fatura ve e-arşiv ile ön muhasebe yönetimini bir arada gerçekleştirebilecekleri çok daha kapsamlı bir hizmet vermeye başladık.

“Paraşüt Atlas’ı yeni özellik ve entegrasyonlarla güçlendirdik”

Paraşüt’ün mali müşavirler için özel olarak geliştirdiği veri aktarım ve mükellef yönetim uygulaması Paraşüt Atlas ile ilgili 2020’de ciddi yol kat ettiklerini belirten Sean X Yu, sözlerine şöyle devam etti; “‘Temassız muhasebe’ vizyonumuz doğrultusunda, mali müşavirlerimizin içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi de herhangi bir risk almadan mükelleflerinin faturalarını alabilmeleri adına Paraşüt Atlas’ın veri aktarım özelliğini geliştirmeye devam ettik. Yeni geliştirmelerimiz sayesinde mali müşavirlerimiz, mükelleflerinin Paraşüt’te 13 banka ile kurduğumuz banka entegrasyonu özelliğinden yararlanabiliyor, banka hesap hareketlerini de kullandıkları muhasebe programına aktarabiliyorlar. Aynı zamanda ExpressAktarım ile Zirve Müşavir ve Mikro Müşavir kullanan mali müşavirlerimizin, Paraşüt kullanan mükelleflerinin tüm fiş ve faturalarını saniyeler içerisinde kendi programlarına aktarmalarını sağladık.”

2020 yılının sonlarında mali müşavirleri yakından ilgilendiren bir satın alma gerçekleştirdiklerini ifade eden Sean X Yu, “Mali müşavirlerimizin mükellef yönetimlerini kolaylaştırmak için geliştirilen ve masaüstü yazılımı olan Irgat’ı (Muhasebetech) DST Teknoloji bünyesine kattık. Irgat’ın ailemize katılması ile beraber mali müşavirlerimiz, mükelleflerinin resmi belge ve evraklarına istedikleri zaman ve yerden erişebilmelerini sağlayan özellikleri çok yakında Paraşüt Atlas’ta görebilecek” açıklamasında bulundu.

Paraşüt Atlas ile mali müşavirler için ayrıcalıklı bir dijital deneyim sağlama isteği ile Paraşüt Atlas İş Ortağı programını hayata geçirdiklerini belirten Sean X Yu, bu program kapsamında mali müşavirlerin Paraşüt’ü ücretsiz olarak kullanarak, uygulama üzerinden elektronik fatura ya da makbuz gönderebildiklerine de dikkat çekti.

Bu süreçte hizmet kalitelerini artırmak ve istihdama katkı sağlamak için ekiplerini genişlettiklerini söyleyen Sean X Yu, “Bir yılda yüzde 104 artışla çalışan sayımızı 94’e çıkardık. 2021 yılında çalışan sayımızı yüzde 25 oranında artırarak istihdama katkı vermeye devam edeceğiz” dedi.

“2021 yılında odağımız e-ticaret ve e-ihracat olacak”

Pandemi ile birlikte ortaya çıkan yeni pazar ihtiyacının, firmaların e-ticarete olan ilgisini artırdığına dikkat çeken Sean X Yu, “Biz de bu kapsamda, ihracat yapan firmalara yönelik yenilikleri gündemimize aldık. Yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız e-ihracat geliştirmesi ile ihracat yapan firmaların Paraşüt kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Gelişimin sürekliliğine olan inancımızla 30 bini aşkın abonemize ön muhasebe hizmeti sunmanın ötesinde, onların dijital dönüşümlerindeki en güvenilir çözüm ortağı olma rolünü de üstleniyoruz. Yine bu kapsamda Shopside ile pazar yerlerinden ya da kendi web sitelerinden satış yapan KOBİ’lerimizin tüm operasyonlarını uçtan uca dijital hale getirmelerini sağlayacağız. e-Ticarete yeni giriş yapacak ve bu konuda kendisine yol gösterilmesine ihtiyaç duyan KOBİ’lerimize yönelik yeni bir hizmetimizi de çok yakında devreye alacağız. Ödeme kuruluşları ile yapacağımız iş birlikleriyle KOBİ ve mali müşavirimizin işlerini kolaylaştıracak hizmetler sunmak da bu yılki planlarımız arasında yer alıyor. Alanımızdaki en büyük teknoloji geliştiricisi olma vizyonumuzla kullanıcılarımızın ihtiyaç duydukları finansal hizmetleri ve bütün iş süreçlerini otomatik olarak yapabilecekleri bir dünya yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.