Ucuza Alıp Pahalıya Satan Amazon Satıcılarından 5 Tavsiye

Bir ürünü mağazalardan, marketlerden alıp sonrasında daha pahalı bir şekilde satıp kar elde etmek, perakende arbitraj sisteminin temelini oluşturuyor. 

Özellikle Amerika’da Walmart, Hope Depot, Lowe’s ve Kohls’s gibi perakende zincirlerinden ucuza ürünleri alıp internette satmak şu sıralar bir hayli karlı durumda. Hatta ek gelir elde etmek için arbitraj yapanlardan bazıları, satışlarda elde ettikleri kardan dolayı işlerinden istifa etmeye başladı. Hatta ve hatta bu insanlara yardım etmek için gruplar bile açılıyor. Bu gruplardan biri de Arbitrage Ops.

Kendini insanların arbitrajlarından daha fazla para kazanmasına yardım eden bir grup olarak tanımlayan Arbitrage Ops, üyeleriyle Discord üzerinden toplanıyor. Grubun şimdilik 500’e yakın üyesi bulunuyor ve 50 dolar aylık üyelik parası istiyor. Grubun kurulduğu mayıs ayından bu yana en az bir üye yaklaşık 500.000 dolar değerinde mal satmış gözüküyor ve satışlar yaklaşık 29.000- 488.000 dolar arasında değişiyor.

Geçtiğimiz günlerde yukarıda bahsettiğimiz perakende arbitraj işlerini anlamak ve Amazon arbitraj dünyasının ileride nasıl büyüyeceğini anlamak için Business Insider, arbitrajcıları eğitmeye ve işlerini ölçeklendiremeye yardımcı olan Arbitrage Ops ile bir röportaj gerçekleştirdi. İşte Business Insider’a konuşan Arbitrage Ops grubunun röportajda verdiği bazı tavsiyeler:

1. Hangi ürünlerin satılacağını belirleyin, fiyatları kontrol edin ve pazarlık yapın.

Perakende arbitrajı, yalnızca ürünün bir kişinin mağazada ödediği fiyattan daha fazla bir fiyata yeniden satılabildiğinde kârlı olur. Dolayısıyla arbitrajda hangi ürünlerin iyi sonuç vereceğini öğrenmek biraz deneme yanılma gerektirir. En karlı ürünleri bulmanın ve öğrenmenin en iyi yolu Amazon barkod tarayıcı uygulaması açıkken mağazalarda dolaşmaktır. Bu sayede farklı ürünleri tarayarak mağaza fiyatları ile Amazon fiyatları hızlı bir şekilde karşılaştırabilir.

2. Yüksek talep gören ürünleri bulun ve satın alın.

Yüksek talep gören ürünleri araştırmak ve bulmak çok önemlidir. Zaman zaman fazla talep gören ürünler değişmekle birlikte, sürekli talep gören ürünleri de listelemek gerekir. Örneğin Covid-19 nedeniyle Amerika’da yazın halka açık havuzlar kapalı olduğu için birçok insan kendi bahçelerine kurmak için şişme havuzlar istemiş ve talepler artmıştır. Bunu öngören arbitrajcılar mağazalardan aldıkları havuzları Amazon’da fark koyarak satarak hem insanların evden çıkmadan alışveriş yapmalarını sağlamışlar hem de kar elde etmişlerdir. Arbitrage Ops üyeleri mağazalarda yaklaşık 400 dolara satın aldıkları havuzları daha sonra Amazon’da 1.000 ila 2.500 $ arasında bir fiyata satmışlardır. Aynı durum özellikle karantina döneminde spor aletleri, evde giysi dikmek ve farklı yemek tarifleri denemek için dikiş aletleri ve mutfak aletlerinde de yaşanmıştır.

3. Bölgeye özgü ürünler satmayı düşünün.

Özellikle şehirlere ve bölgelere özgü ürünleri ucuza satın alıp sattığınızda çok fazla kar edebilirsiniz, çünkü çok fazla insan o bölgelere gidip ürünleri almak yerine internetten, yerinden bile kımıldamadan fark ödeyip ürünü alma eğilimindedir. Örneğin insanlar bölgeye özel sos, zeytinyağı veya herhangi 2-3 dolarlık bir ürünü internette 9 dolara satın almaya razıdırlar. Çünkü gidip gelmek daha çok masraf yaratacaktır.

4. Yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimseyin.

Arbitrajcılarının çoğu özellikle ilk zamanlarında, ürünleri veya eşyaları olabildiğince çabuk çevirmeye odaklanır ancak Arbitraj Ops ekibi üyelerine bunun tam tersini öneriyor. Ekip, üyelerine belirli ürünleri daha yüksek bir fiyata satabilmeleri için beklemelerini öneriyor. Özellikle piyasalarda ve mağazalarda biten, stokları tükenen ürünler talep olması durumunda çok daha fazla bir fiyata alıcı bulacaktır.

5. Uzun vadeli sonuçları düşünün.

Çoğu ticari girişimde olduğu gibi, arbitraj başlatıldığında da anında sonuç alınamaz. Sektörü öğrenmek gerekir. Bu nedenle yavaş başlanmalıdır. İlk birkaç ayda çok fazla hata yapılacaktır, öğrene öğrene doğru yol bulunacaktır.

Son olarak Arbitrage Ops ekibi uzun vadede başarılı bir iş kurmak isteyen arbitrajcıların mağazalarda çok fazla zaman geçirmesi ve ürünleri tanıması gerektiğinin altını çizdi.