Tesla Semi Üretime Hazır, Ancak Pil Hücreleri Sorun Yaratıyor

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin elektrikli tırı Tesla Semi’nin tüm mühendislik çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Şirket, bu yıl Tesla Semi’nin teslimatlarına başlamayı planlıyor. Musk, şu anda üretim yeteneklerini sınırlayan tek şeyin pil hücrelerinin kullanılabilirliği olduğunu söyledi.

Elon Musk, şirketin daha fazla enerji sağlayan “tablo” adlı tasarımıyla oluşturduğu yeni bir özel hücre tasarımı olan 4680 pil paketinde üretime geçtikten sonra ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli hücre hacmine, yoğunluğuna ve aralığına sahip olmayı beklediklerini açıkladı. Musk, bu kısıtlamanın Tesla’nın bir minibüs geliştirme olasılığı için aynı sonuca işaret ettiğini ve kısıtlamanın kaldırılmasının Tesla’nın bu araç kategorisinin de geliştirilmesine devam etmesini mümkün kılacağını söyledi.

MuskSemi’nin üretimine dair “Yeni ürünleri – örneğin Tesla Semi gibi – hızlandırmamamızın ana nedeni, bunun için yeterli hücreye sahip olmamamızdır. Semi’yi şimdi yapacak olsak kolayca üretime başlayabilirdik, ancak bunun için yeterli hücreye sahip olmayacaktık. Bir Semi tipik olarak bir arabanın kullanacağı hücre sayısının beş katını kullanır, ancak bir arabanın beş katına satılmaz, bu yüzden şu anda Semi’yi yapmamız mantıklı olmaz. Ancak bunu hücre üretim kısıtlamasını ele aldıktan sonra yapmamız kesinlikle mantıklı olacaktır,” açıklamalarında bulundu.