TalentGrid: Yazılımcılar ile teknoloji şirketlerini eşleştiren platform

Yerli girişim TalentGrid, doğru ve hızlı bir aracılık yaparak yazılımcılar ile teknoloji şirketlerini eşleştiren platformdur.

Ecem Korkmaz GelalErdem Gelal ve Bahar Güneş TalentGrid, Ekim 2019’da İstanbul’da faaliyetlerine başladı ancak ekip tamamen remote olarak çalışmalarını sürdürüyor.

HR Tech platformu

Teknoloji şirketleri için büyüme sürecinde doğru yazılımcıya ulaşabilmek oldukça kritik. Fakat şirketlerin çoğu bu konuda ciddi problem yaşıyor. Çünkü yazılımcı odaklı işe alım artık eskisi gibi tek taraflı, yani şirket tarafından yönetilen bir süreç değil. Artık yazılımcılar da nerede, kiminle ve nasıl şartlarda çalışacakları konusunda en az şirketler kadar seçici. Bu da işe alım yaklaşımında “seçme ve yerleştirme” yerine “eşleşme” mantığının geçerli olduğu bir yeni anlayış yaratıyor. Bu açığın görülmesi ile hayata geçirilen TalentGrid, yazılımcılarla teknoloji şirketlerini eşleştiren bir HR Tech platformu olarak faaliyet gösteriyor.

TalentGrid nasıl kullanılıyor?

Yazılımcılar TalentGrid’e üye olarak hem sahip oldukları yetenekleri hem de ilgilenebileceği pozisyonlar ile ilgili kriterlerini girebildikleri kapalı bir profil oluşturuyor. Bir şirket TalentGrid platformu üzerinde yeni bir pozisyon oluşturduğunda, girilen pozisyon gereksinimleri ile her bir yazılımcının profilinin ne kadar eşleştiği otomatik olarak hesaplanıyor.

Bu hesaplamada pozisyonun bütçesi, şirketin konumu, ekip büyüklüğü, yatırım durumu, kullandığı teknolojiler, sunduğu yan haklar gibi 20’den fazla veri noktası değerlendiriliyor. Yazılımcılar eşleştiği pozisyonları platform üzerinden görerek, ilgilenip veya ilgilenmediklerini kolayca belirtebiliyor.

TalentGrid’ın değer önerisi

TalentGrid ile:

  • Teknoloji şirketleri, aradıkları yazılımcıya eforsuz ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.
  • Yazılımcılar ise, aktif olarak iş aramasa bile yeteneklerine ve belirledikleri kriterlere uyan fırsatları filtreleyerek, gürültüsüz bir şekilde iş fırsatlarını takip edebiliyorlar, ilgilendikleri bir fırsat oluşursa çok kolay bir şekilde haberdar olup görüşme sürecine girebiliyorlar. Tüm bu süreçte profillerin gizliliği her zaman korunuyor. Kişinin profili sadece eşleştiği pozisyon ile ilgilendiğini belirtmesi durumunda, ilgili şirket tarafından görüntülenebiliyor.

Girişimin kurucu ortağı Ecem: “Hem büyüyen üye sayımız hem de kurduğumuz teknik altyapı sayesinde, herhangi bir IT Recruiter veya şirketin günler, hatta haftalar harcayarak ulaştığı yazılımcılara, dakikalar içerisinde ulaşabiliyoruz. Son 12 ayın ortalamasına baktığımızda, açık pozisyonları, ortalama 28 gün içinde doğru yazılımcı ile başarıyla eşleşerek kapatabildiğimizi görüyoruz.