Perakende Firmaları, Kasiyersiz Ödeme Teknolojisi Yerine Temassız Alışverişe Öncelik Veriyor

Will Glaser tarafından kurulan kasiyersiz alışveriş teknolojisi girişimi olan Grabango, kısa süre önce Pittsburgh dışındaki GetGo Café+ Market’ini kasiyersiz ödeme sistemine dönüştürdüğünü duyurmuş ve artık kasiyersiz market alışverişi “yeni bir alışveriş çağı” olarak nitelendirmişti.

Elbette, Seattle’daki GetGo’ya ya benzer bir şekilde Amazon’da 2018 yılından beri ABD’de 25 adet Amazon Go mağazası ile kasiyersiz ödeme sistemiyle marketlerini çalıştırıyordu.Ancak Grabango ve Amazon, kasiyersiz alışverişte tek rekabet eden firmalar değil.

Kasiyersiz ödeme üzerinde çalışan birçok girişimden biri olan Zippin, 2019 yılından beri San Francisco’da hizmet veriyor ve Zippin’in CEO’su Krishna Motukuri ileride Moskova ve İsrail’de de mağazalarını açmak için çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

 Zippin, Amazon Go ve Getgo gibi kasiyersiz ödeme hizmeti sunan mağazalar diğer perakendecilerden farklı olarak insanların ne satın aldığını takip etmek için hem kameraların hem de sensörlerin bir kombinasyonunu kullanıyorlar.

Ancak açıldıklarından bu yana alışveriş yapmayı kolay hale getiren ve temassız deneyimler için tüketici talebi arttıran bu marketlerden ziyade, Gartner’ın araştırmasına göre pandemi döneminden kaynaklı alışveriş yapan insanların %29’u Haziran 2020 itibarıyla mağazalarda çevrim içi veya mobil ödeme kullanımlarını arttırdıklarını dile getiriyorlar. Gartner’ın baş analisti Evan Bakker, “Bu yıl ticaretteki her şey, marka önceliklerinin, yeni müşterilerin akınıyla daha fazla çevrim içi satın almanın nasıl kolaylaştırılacağına ilişkin olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bu, perakendecilerin ve tüketicilerin tamamen kasiyersiz deneyimlerden ziyade temassız deneyimlerle daha çok ilgili olduğunu gösteriyor. Bakker’e göre çoğu perakende firması pandemi döneminde mobilizasyonu sağlayarak perakende deneyimini değiştirmek için hızlı hareket ediyor ve çoğunlukla curbside pickup gibi arabaya yapılan teslimatlara odaklanıyor.

Ayrıca mobil üzerinden ödemeler, perakendeciler arasında bir başka değişikliğe yol açıyor. Bakker, “Bir düşünün. Apple Pay’i kabul etmeye başlamak tüm kasiyer deneyimini dönüştürmekten çok daha kolay.”diyerek yıllardır var olan Apple Pay gibi sistemlerin perakendecilerin işine geldiğini ve tüm sistemlerini değiştirmek yerine bu ödeme sistemlerini kabul etmesinin daha kolay uygulanabilir olduğunu dile getiriyor.

Ancak temassız ödemeden ziyade kasiyersiz ödeme teknolojisi de hızla yaygınlaşmaya başlıyor. Örneğin Sam’s Club, müşterilerin alışveriş yaptıkça ve sonunda uygulamada ödeme yaptıkça satın aldıklarını hesaplamalarına olanak tanıyan tara ve git uygulamasını tanıtırken, Walmart+ üyeleri de Walmart’ta benzer işlevlerden yararlanabiliyor. Walmart ayrıca temassız bir deneyim için self servis kiosklarda dijital ödeme hizmeti Walmart Pay’i de uygulamaya koydu.

Kıdemli analist olan Scott Compton dijital ödemelerin dikkate alınmaya değer kasasız yöntemler olduğunu kabul etti.

Forrester’da kıdemli analist olan Scott Compton, Kroger ve Meijer gibi perakendecilerde de kullanılan tarama ve git teknolojisi ve dijital ödemelerin dikkate alınmaya değer kasasız yöntemler olduğunu kabul etti.

Compton, Temassız ödemelerle ilgili Covid-19 endişelerinin bu kullanımda bir artış gösterdiği bildiriliyor fakat aynı zamanda birkaç yıldır piyasada olan tarama teknolojisi gelişti ve daha az hata sunar hale geldi. Tarama arayüzleri de perakendeciler tarafından tüketiciye ek ürün bilgileri sunmak için kullanılıyor.” diyerek kasiyersiz ödemenin gelecekte perakendecilere daha fazla yarar sağlayacağını düşünüyor.

Bu nedenle Bakker, aşamalı değişikliklerin şimdilik yeniden tasarlanmış mağaza deneyimlerinin ana odak noktası olmasını bekliyor. Kasiyersiz ödeme sistemleri pandemi döneminde şu an daha az öncelikli olsa da, perakendecilerin odak noktası yolda bu noktada ilerleyebilir. Son olarak kasiyersiz ödeme sistemi büyük yükseltmeler ve maliyet gerektirdiğinden Bakker, nihai uygulama seçiminin markaya bağlı olduğunu söyledi.