SpaceX, Mars’ta Kendi Yasalarını Oluşturacak

Elon Musk, SpaceX’in Mars’ta uluslararası yasalara uymayacağını açıkladı. Bunun yerine şirket, Mars’taki ilk yerleşimde bir “kendi kendini yöneten ilkeler” dizisi tanımlamayı planlıyor.

Şirket, duyuruyu Starlink uydusunun hizmet koşullarına dayandırarak yaptı. The Independent’ın bildirdiğine göre, gelecekte Mars’taki herhangi bir koloni büyük olasılıkla internet bağlantısı için gezegenin yörüngesinde dönen Starlink uydularına bağlı olacak.

Starlink’in hizmet sözleşmesi şartları şöyle bir açıklama içeriyor: Taraflar, Starship veya diğer kolonizasyon uzay araçlarıyla Mars’a transit olarak sağlanan hizmetler için Mars’ı özgür bir gezegen olarak tanır ve Dünya merkezli hiçbir hükümetin Mars’taki faaliyetler üzerinde yetkisi veya egemenliği yoktur. Buna göre, ihtilaflar, Mars’taki yerleşim sırasında iyi niyetle oluşturulan kendi kendini yöneten ilkeler aracılığıyla çözülecektir.

Elon Musk, 2024’te Mars’a ilk mürettebatsız görevi başlatmayı umduğunu defalarca söylemişti. Geçen hafta, şirketinin kendi kendini idame ettiren bir şehir yaratarak gezegende insan yerleşimi için bir deneme yapmayı planladığını açıkladı. Mars Society’ye konuşan Musk, insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirmenin en büyük önceliği olduğunu söyledi; ancak kendi yaşamı süresince Mars’ta kendi kendine yeten bir şehrin oluşturulma ihtimalinin düşük olduğunu ekledi.

Starlink şu anda ağının beta testini sürdürüyor ve yörüngede yaklaşık 800 uydusu var. Şirket, Kızıl Gezegen için kendi yasalarını planlıyor olsa da; Starlink’in hizmet şartlarının Dünya’da ve Ay’da Kaliforniya eyaletinin yasalarına uyacağını söyledi.