Facebook Üniversitelilere Özel ‘Campus’ Uygulaması ile Köklerine Dönüyor

Sosyal medya devi Facebook, bildiğiniz gibi başlangıçta Mark Zuckerberg tarafındanHarvard Üniversitesi öğrencilerinin birbirleriyle bağlantı kurabilmesini sağlamak için kurulmuştu.

Daha sonrasında Zuckerberg Facebook’u, kullanıcıların eski okul arkadaşlarını bulabilmelerini kolaylaştırma fikriyle tüm dünya ile tanıştırmış ve yaymıştı.Şimdi işe eski yeni oluyor ve Facebook üniversitelere özel bir yeni bir ağ başlatıyor.

Sadece öğrencilere özel olarak geliştirilen ‘Facebook Campus’ isimli sosyal ağ ile birlikte Facebook 16 yıl sonra yeninden öğrencilere özel ağ kurulmuş oldu. Facebook ilk çıktığında platforma kullanmak isteyen öğrenciler platforma üniversite e-posta adresleri ile kayıt oluyordu. Facebook Campus için şirket aynı uygulamayı yeniden devreye sokuyor ve platformu sadece üniversite e-posta adresi ile kayıt gerektiren bir sistemle başlatıyor.

Facebook Campus Ürün Müdürü Charmaine HungCampus için daha uygun bir zaman olamayacağını düşündük. Corona virüs nedeniyle çoğu öğrenci bu dönem kampüslerden uzak kalacak. Dersler online’a taşınıyor ve öğrenciler, kıymet verdikleri kulüp ve organizasyonların, bir arada olmadıkları bu dönemde de var olmayı sürdürmesini sağlayacak bu yeni normale ayak uydurmaya çalışıyor sözleriyle böylesi bir zamanda öğrencilerin kolayca bir araya gelebilecekleri ve yeni ilişkiler kurabilecekleri bir platform yarattıklarını dile getirdi.

Facebook Campus’e kayıt olan öğrenciler üniversite mail adresleri aracılığıyla erişim sağladıktan sonra mezuniyet yılı, okudukları bölüm veya bulundukları öğrenci yurdu gibi bilgileri kaydedebilecekler. Bu sayede kullanıcıların aynı okuldan mezun olmuş arkadaşlarıyla bağlantı kurması kolaylaşacak.