Identify Türkiye, Avrupa’ya açılmak isteyen yerli fintech girişimlerin regülasyon sürecine destek verecek

Türk girişimciler tarafından Almanya’da kurulan en yenilikçi kimlik yönetim platformu (IMPaaS) sağlayıcısı Identify, Türkiye ofisi aracılığıyla fintech girişimlerinin AB içindeki farklı ülkelerde konuşlanmasına ve ekosistem ile bütünleşmesini sağlayacak regülasyonlara uyumluluğuna destek olacak.

Ülkemizde başarılı girişimleri içinde barındıran fintech ekosistemi birçok sermaye şirketinin ve bireysel yatırımcının ilgiyle takip ettiği ve destek verdiği bir alan olarak dikkat çekiyor. Startups.watch’un verilerine göre 441 fintech girişimi bulunan Türkiye’de ekosistem hızla büyürken bu alandaki tecrübesini yurtdışına taşımak isteyen fintechlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Kurduğu bir girişimi yurtdışına taşımak isteyen veya yurtdışında fintech ekosistemine yeni dahil olmak isteyen girişimcilerin en çok dikkat etmesi gereken hususların başında ise regülasyonlar geliyor. Yakın zamanda Almanya’daki regülasyon teknolojileri ve fintech deneyimini Türkiye’ye taşıyan Identify, Türkiye ofisi aracılığıyla Türk girişim ekosisteminin Avrupa’ya açılması için kritik bir adım atarak fintechlere Avrupa Birliği regülasyonları çerçevesinde danışmanlık hizmeti vermeyi hedefliyor.

Uzaktan kimlik tespiti ve müşteri edinimi alanında Almanya’nın en önemli teknoloji şirketleri arasında yer alan Identify Türkiye, regtech tecrübesiyle yurtdışına açılmak isteyen girişimlerin yasalara uyum sağlamasında aktif bir rol üstlenmeyi amaçlıyor. Almanya’da ve ülkemizde de başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdüren şirket, Türk fintech şirketlerinin Avrupa ülkelerinin yasaları ve prosedürleri çerçevesinde regülasyonlara uyumunu sağlamaları ve ekosisteme hızlı bir şekilde adapte olmalarını destekleyecek.

“Almanya’daki Regtech tecrübemizi Türk fintechlerin Avrupa’ya açılmaları için kullanacağız”

Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal sözlerini şöyle sürdürüyor: “Identify Türkiye olarak Almanya’da Avrupa Birliği regülasyonları kapsamında edindiğimiz tecrübeyi Türkiye fintech ekosisteminin global arenada güçlü şekilde yer alması için kullanmak istiyoruz. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz projenin ülkemizin teknoloji ihracatını katlayacağına ve fintech alanında lider ülkeler arasında yer almasını sağlayacağına inanıyoruz. Ekibimizin regtech alanındaki yetkinliği ve girişimcilik ekosistemindeki deneyimli kurucularımızın ödeme sistemleri ve B2B sektör tecrübeleri başlattığımız bu değerli projenin başarıya ulaşmasında kritik bir rol oynayacak. Fintech girişimlerimizin başvurularını heyecanla bekliyoruz.”