PepsiCo Türkiye, Hibrit Çalışma Modeline Geçiyor

Hatırlayacağınız üzere Microsoft geçtiğimiz ekim ayında, çoğu çalışanın esnek saatlerde çalışmasına ve haftalık mesaisinin en az yarısında uzaktan çalışmasına olanak tanıyan bir çalışma politikasına geçiş yaptığını duyurmuştu. Microsoft’a benzer bir şekilde PepsiCo da Türkiye’de hibrit çalışma modeline geçiş yaptığını duyurdu.

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, pandemi nedeniyle değişen iş yapış biçimlerini kurum kültürü haline getirmeye hazırlanıyor. Sen Neredeysen PepsiCo Orada’ sloganıyla yola çıkan PepsiCo, ilk olarak Türkiye’de uygulanmaya başlanacak hibrit çalışma modelini tanıttı.

Çalışma şekli’, ‘yan haklar’ ve ‘ait hissetme’ olmak üzere üç ana başlıkta tasarlanan çalışma düzeni ile çalışanların iş-özel yaşam dengesi ve verimli çalışma saatleri göz önüne alınırken aynı zamanda sürdürülebilir bir dünya için katma değer sağlanması hedefleniyor.

PepsiCo’nun hem globalde hem de Türkiye’de yıllardır esnek çalışma modelini başarıyla uygulayan bir şirket olduğunu ifade eden PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, “Yeni hibrit modelimizde; ofisimizi, yaratıcılığımızı ortaya çıkaran, birlikte çalışmayı destekleyen ve kutlamaların coşkusunu beraber yaşayacağımız bir mekâna dönüştürüyoruz. Böylece ofisimiz her gün gelmek zorunda olduğumuz bir ortamdan ziyade odaklı kullanım mekânı haline gelecek. Zamanımızı çok daha iyi kullanırken işimizi daha iyi yapabilecek verimliliği sağlamış olacağız’’ diye konuştu.

Pandemi öncesinde de çalışma yaşamının gereksinimlerinin değişmeye başladığını gözlemlediklerinin altını çizen Aksel, bu değişimin karbon ayak izlerini azaltarak sürdürülebilirliğe önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. PepsiCo Türkiye olarak pandemi süresince gerçekleştirdikleri uzaktan çalışma yöntemi süresince işe geliş gidiş zamanının yarattığı on binlerce saatten verimlilik sağladıklarını ve yine pandemi döneminde yaklaşık 600 bin litre yakıt, 13.600 KW elektrik ve 3.600 m3 sudan tasarruf ettiklerini dile getirdi.

Aksel son olarak hayata geçirilen yeni hibrit model ile ilgili; zaman yönetimi, verimlilik, sürdürülebilirlik hedefleri, çalışan mutluluğu gibi birçok konuda fayda sağlayacaklarını öngördüklerini söyledi.