Teknasyon, Yerli Girişimleri Yurt Dışına Açarak 3 Yıl İçinde 10 Milyar Dolar Dijital İhracat Geliri Yaratmayı Hedefliyor

Teknasyon ve Facebook’un yeni iş birliği ile Teknasyon, “Facebook Mobil Uygulamaların Büyümesinden Sorumlu Ülke Partneri” rolünde yer alıyor.

Facebook ve Teknasyon, temmuz ayında başlattıkları yeni iş birliği ile Türkiye’deki dijital girişimlerin Facebook platformunu kullanarak globalde büyümelerinin önünü açıyor. Halihazırda 155 ülkede satış yapan Teknasyon, yerel pazarda iş yapan girişimlere global tecrübesini aktaracak ve bu girişimlerin dünyaya açılmasına yardımcı olacak.

Teknasyon, bu yeni iş birliğinde, “Facebook Mobil Uygulamaların Büyümesinden Sorumlu Ülke Partneri” rolünde yer alıyor. Bu rolünde, tüm bilgi ve tecrübesini girişimlerle en iyi şekilde paylaşabilmek için bünyesinde yeni bir ekip kuran Teknasyon, “Growth Partnership/Büyüme Ortaklığı” programına dahil olan girişimlere ilk günden itibaren kapsamlı bir şekilde destek verecek.

Teknasyon, girişimlere her türlü desteği sağlayacak

Teknasyon ekibi, girişimleri tanıyıp hikayelerini öğrenmek, mevcut durumlarını, hedeflerini anlamak ve ortak yol haritası çıkarmak için girişimlerle beraber çalışacak. Global pazarlama stratejilerinin belirlenmesi kapsamında orta/uzun vadeli pazarlama planları oluştururken; hedef pazarların tespiti, pazarlama kampanyalarının şekillendirilmesi, kullanılacak tasarımların belirlenmesi, bütçelerin en verimli şekilde yönetilmesi konularında destek olacak. Kampanya yönetimi, optimizasyon, dönüşüm artırma, yerelleşme ve çoklu ülke hedeflemeleri konularında mentorluk ve eğitimler verecek olan Teknasyon ekibi, ayrıca girişimlerin gelirlerini artırabilmeleri için fiyatlama, karlılık, ölçekleme ve bütçe planlama konularındaki tecrübelerini de paylaşacak.

Teknasyon, girişimlerin global rekabette pozisyonlarını sağlamlaştırmak adına sektör iç görüleri, rakip analizi, pazar araştırma ve yeni iş modeli fikirleri konularında danışmanlık verecek. Global bilgi ve tecrübesini paylaşmanın yanında, kendi teknik ekibi tarafından geliştirilen, müşteri hizmetleri yönetimi, abonelik ve uygulama içi satın alma yönetimi, kullanıcı doğrulama, pazarlama, raporlama ve analiz araçlarını da girişimlerin kullanımına sunacak.

Meditopia yatırımı, doğru stratejinin belirlenmesinde önemli bir örnek

Teknasyon’un, kısa bir zaman önce desteklemiş olduğu Meditopia da 60 milyon dolar değerleme üzerinden yabancı yatırım aldı, bu da bir Türk dijital girişimin dünyaya açılabilmesi için doğru teknolojik çözümlere, iyi bir ekibe, globalde nasıl pazarlama yapılacağının bilinmesine; dolayısıyla yatırım alma imkanlarına ve doğru büyüme stratejilerinin belirlenmesine olan ihtiyacın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Hedef: 10 milyar dolar dijital ihracat geliri yaratmak

Teknasyon kurucu ortağı Burak Sağlık konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye’yi dünyanın dijital merkezlerinden biri yapmak için çok çalışıyoruz. Facebook ile yıllardır çok yakın çalıştık. Facebook bu dönemde bize hem projelerimizi tüm dünyada kullanıcılara ulaştırabileceğimiz platform sundu hem de global tecrübelerini aktararak Teknasyon’un büyümesine çok ciddi katkı sağladı. Biz de performans, pazarlama, kreatif ve medya üretimi, yerelleşme ve global pazarlara açılma konularında çok tecrübe kazandık. Şimdi kazandığımız deneyimi ve geliştirdiğimiz teknolojileri girişimciler ile paylaşacağız. 2024 yılına kadar hedefimiz bu iş birliği ile girişimleri yurtdışı pazarlarına açarak büyütmek ve 10 milyar dolar dijital ihracat geliri yaratmak.”