Mesut Çevik’in blockchain ve NFT odaklı yeni girişimi Avaxtars’ın hikayesi

Mesut Çevik, Ahmet Usta ve Ozan Akçora  tarafından kurulan yerli girişimi Avaxtars, Avalanche blockchain ağı üstünde çalışan ve NFT teknolojisi üzerine inşa edilmiş Web tabanlı bir oyundur.

Oyun içerisinde satın alınabilecek 10000 farklı karakter var. Oyunu oynayabilmek için bu karakterlerden en az 1 tanesine sahip olmak gerekiyor. Her bir karakter eşsiz ve Avaxtars’ın veritabanında değil, karakteri alan oyuncuların cüzdanlarında saklanıyorlar.

Edindiğimiz bilgilere göre kurucular, blockchain ağlarının bir getirisi olan ve gelecekte çok daha yaygın kullanımını görecekleri NFT teknolojisini oyun dünyasıyla bütünleştirerek, teknolojinin potansiyelinin sınırsız olduğunu göstermek için yola çıkmışlar.

Girişimin değer önerisi

Mesut Çevik: “Avaxtars, benzeri NFT projelerinden farklı olarak teknoloji, yazılım ve fintech sektöründe uzun yıllardır çalışmış deneyimli bir ekibin bir araya gelerek ortaya koyduğu kurumsal bir yapı. İsimlerimiz, kimliklerimiz ve yol haritamız ortada. Projenin Avalanche Blockchain ağı üzerinde çalışıyor olması, oyun içerisindeki karakter oluşturma, karakterlerin cüzdana aktarılması ve cüzdanlar arası etkileşim konusunda yüksek hız ve tepkisellik sunuyor.” dedi.

Avaxtars nasıl kullanılıyor?

Konuyla ilgili Mesut: “Her şeyden önce blockchain dünyasına adım atmış olmak gerekiyor veya bu oyun ile ilk adımı atmak gayet mümkün. Süreç bir veya daha fazla karakter edinilerek başlıyor. Şu anda ilk aşmada yeterince karakterin oyuncular tarafından, Avalanche ağı üstünde çalışan akıllı sözleşme altyapısı kullanılarak üretilmesini bekliyoruz. İkinci aşamada birden fazla karakter kullanılarak yeni karakterler üretilebilecek. Üçüncü aşamada ise artık görevler başlayacak. Karakterler çeşitli görevlere gidecek, eşyalar, araçlar ve yetenekler edinecekler. Internet ile birlikte hayatımıza giren klasik tarayıcı tabanlı oyunlara benzetebiliriz. En önemli farkı tüm karakter, eşya ve bileşenlerin bir blockchain ağı üstünde tutulması ve her türlü haklarının oyuncuların elinde olması. Bizim hiçbir koşulda buna müdahale etme şansımız yok.

Hedefler

Son olarak ise Mesut: “Blockchain ekosisteminin kendine has yapısına uygun ve bu çerçevede bize güvenen tüm katılımcılarımızın beklentilerini karşılama gayreti içinde biz projemizi geliştirmeye devam edeceğiz. Beklentimiz güzel ve farklı bir proje ile ilerleyerek deneyim kazanmak, güzel bir deneyim yaşatmak ve elbette daha büyük ve farklı projeler için ilk adımı atmış olmak.” dedi.

Yatırım almadan yollarına devam etme kararı alan kurucular, yaz ayı içerisinde büyük bir projenin de lansmanını yapmaya hazırlanıyorlar. Yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.