Londra merkezli fintech girişim Meniga, 10 milyon Euro yatırım aldı

Bankalara dijital bankacılık teknolojisi sağlayan Londra merkezli fintech girişim Meniga, yeni turda 10 milyon Euro ek yatırım aldı.

Yeni yatırım turu Velocity Capital ve Frumtak Ventures tarafından yönetiliyor. Yatırımcılar arasında IndustrifondenBirleşik Krallık Hükümeti’nin Gelecek Fonu ve mevcut müşterilerden UniCreditSwedbankGroupe BPCE ve Íslandsbanki de katılıyor. Meniga, sağlanan fonu Ar-Ge alanına yatırım yapmak , fintech satış ve servis ekiplerini güçlendirmek ve yeşil bankacılık ürünlerinin daha fazla geliştirilmesi için kullanılacağını söylüyor.

Merkezi Londra’da bulunan ancak Reykjavik, Stockholm, Varşova, Singapur ve Barselona’da ofisleri bulunan Meniga’nın dijital bankacılık çözümleri, bankaların ve diğer finans teknoloji firmalarının online ve mobil tekliflerinde geliştirmeler yapmak için kişisel finans verilerini kullanmasına yardımcı oluyor.

Girişimin ürünleri, bir bankanın eski teknoloji altyapısı ile modern bir API arasında köprüler kuran ve tüketici dostu dijital bankacılık deneyimleri oluşturmayı sağlayan yazılımları içeriyor. Ürün paketleri, veri toplama teknolojilerini, kişisel ve profesyonel finans yönetimi çözümlerini, geri ödeme ödül programlarını ve işleme dayalı karbon verilerini kapsıyor.

Meniga, geçtiğimiz yıl dijital bankacılık ürün ve hizmetlerine olan talepte önemli bir artış yaşadığını belirtti. Girişimin 17 ülkede toplam 18 dijital bankacılık çözümü sunduğu biliniyor. Bankaların, sürdürülebilirliğe ve iklim değişikliğiyle mücadele ihtiyacına giderek daha fazla önem veren bir nesil müşterinin ilgisini çekme ve elde tutma ihtiyacı girişimin çözüm önerilerine olan talebi de artırıyor. Girişimin ilgi odağı olan ve yeşil bankacılık için sunduğu Carbon Insight olarak adlandırılan çözüm, finansal verileri kullanarak mobil bankacılık müşterilerinin karbon ayak izlerini takip edebilir ve azaltmak için danışmanlık hizmeti sunar. Carbon Insight, kullanıcıların bireysel işlemleri doğrultusunda karbon ayak izini takip etmesini, genel karbon ayak izini ve harcama kategorilerine göre ayrıntılı karbon ayak izini diğer kullanıcılarınki ile karşılaştırmasını sağlar.