KFC, Corona Virüsten Dolayı “Finger Lickin’ Good” Sloganını Kaldırıyor

KFC, “finger lickin’ good” sloganını kullanmamaya karar verdi. Corona virüsün yayılmasını engellemek için el hijyenine dikkat etmemiz ve yüzümüze dokunmamamız gerektiği açıklandıktan birkaç ay sonra KFC, pazartesi günü yaptığı açıklamada 64 yıldır kullanılan sloganın “pek doğru gelmediğini” söyledi. “It’s finger lickin’ good” ifadesi, Türkçede lezzetli yemekler için kullandığımız “o kadar iyi ki parmaklarını yersin/yalarsın” ifadesine karşılık geliyor.

KFC’nin Küresel Pazarlama Müdürü Catherine Tan-Gillespie, “Eşi benzeri olmayan bir durumun içindeyiz. Mevcut ortama pek uymayan bir sloganımız var,” dedi. Şirket, menünün aynı kalacağını ve doğru zaman geldiğinde sloganın geri döneceğini açıkladı.

İyi niyetle ve zekice hazırlanmış olsa da bunun bir pazarlama kampanyası olduğuna şüphe yok. KFC, YouTube’da yayınlanan reklamında tabelalarda, reklam panolarında ve ambalajlarda “finger lickin’ good” sloganını bulanıklaştırarak sansürlüyor. Çoğu fast food restoranı gibi KFC de müşterileri restoranına çekmek için tuhaf yöntemlere başvurabiliyor. Fast food, düşük müşteri sadakatine ve büyüme oranına sahip bir sektör olduğundan, müşterilerdeki herhangi bir artış fast food restoranları için büyük bir kazanç anlamına geliyor.

Diğer zincirler gibi KFC de Mart ayında restoranlarını kapatarak müşterileri arabayla ya da teslimatla sipariş vermeye teşvik etti ve çalışanlar ile müşteriler arasına tezgah üstü plastik camlar koydu. Çalışanlar maske takıyor ve vardiyalarından önce sağlık taramasından geçiyorlar. Restoranların birkaç ay bomboş kalmasından sonra, KFC’nin satışları tekrar artmaya başladı.