Kaliforniya merkezli SaaS girişimi Plume, Seri E turda 270 milyon dolar yatırım aldı

İletişim hizmeti sağlayıcılarına SaaS platformu sunan bağlantı teknolojileri girişimi Plume, Seri E turda 270 milyon dolar yatırım alarak şirket değerini 1.35 milyar dolara çıkardı. Insight Partners tarafından yönetilen Seri E turdan önce Plume, en son Şubat 2020’de 85 milyon dolarlık Seri D turunu tamamlamıştı.

Şirketin sunduğu platform, akıllı ev sahiplerine güçlü Wi-Fi bağlantısı, ebeveyn kontrollü araçlar ve hareket algılama gibi özellikler sunarken iletişim hizmeti sağlayıcılarına back-end uygulamaları ve geliştiricileri ile hizmet sunuyor. Plume CEO’su Fahri Diner‘e göre sağlanan bulut teknolojisi, öncelikli olarak akıllı evlerdeki hizmetleri iyileştirmeye ve kişiselleştirmeye yardımcı oluyor.

Palo Alto merkezli girişim, son bir yılda hızlı bir büyüme yaşadı. Plume, 2020’de yaklaşık 50 müşteriyle hizmet vermeye başladı ve yıl boyunca yaklaşık 100 müşteri kazandı. 2021’de ise şimdiye kadar 20 müşteri daha kazanarak toplam müşteri sayısını 170’e çıkardı. Plume, şirket verilerine göre Aralık 2020’de 20 milyon eve hizmet sunarken şu an yaklaşık 22 milyon eve hizmet veriyor. Talep artışının sebeplerinden biri, pandemide evden çalışan kişi sayısının artması oldu.

Diner, şirketin büyümesinde ana nedenin pandemi olmadığını ve akıllı ev sektörüne ilginin hızla arttığını belirtti. Sağlanan yatırım ile Plume, hizmet sağlayıcılar ile ortaklıklara odaklanmayı, Ar-Ge alanına yatırım yaparak daha fazla müşteri kazanmayı ve şu an 300 olan çalışan sayısını ikiye katlamayı hedefliyor. Insight Partners genel müdürü Ryan Hinkle, evlerdeki Wi-Fi deneyiminin sağlanan araçlara göre büyük fark yarattığını ve girişimin gelişmesi için yatırım yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.