Netflix, Geleneksel TV Yayın Modelini Test Ediyor

Hepimiz Netflix‘in istediğimiz zaman istediğimiz diziyi veya filmi bize sunmasından, müsait olmadığımız zaman diziyi duraklatıp bir şey kaçırmamaktan oldukça memnunuz ancak bazen hepimiz televizyonun o doğal akışını özlüyoruz. Kanallar arasında gezinme, düşünmeden gözüne çarpan şeyi izleme, sanırım hepimizde yerleşmiş olan bir alışkanlık…

İlginç bir şey bulmak için TV kanallarında gezinmenin geleneksel deneyimi, çoğu kişinin tercih ettiği bir seçenek olmaya devam ederken Netflix de işte tam olarak bu noktada televizyonun bu yönünü geri getirmeye karar verdi vegeleneksel televizyon modelini test etmeye başladı.

Variety tarafından bildirilen habere göre, Netflix yeni geleneksel yayın modeli özelliği“Netflix Direct“i Fransa‘da test etmeye karar verdi. 5 Kasım’da ufak bir kullanıcı grubu arasında başlayan testler Aralık ayından itibaren ülkede daha geniş bir kullanıcı grubuna sunulacak.

Kullanıcılar, menüdeki yeni ‘Direct’ sekmesine tıkladığında popüler film, dizi, şov ve belgesellerin önceden programlanmış hali karşılarına çıkacak. Direct‘teki yayın, kişiye özel içeriklerden oluşmayacak ve sürekli devam eden bir akış içerisinde  kullanıcıların karşısına çıkacak. Geri sarma, durdurma özelliği olmadan, tıpkı normal bir televizyon kanalı gibi.

Görünüşe göre Netflix‘in bu özelliği Fransa’da test etmesindeki en büyük neden Fransa’da halen geleneksel TV tüketim alışkanlıklarının Avrupa’daki diğer ülkelere göre daha popüler olması.