Japonya’da Holografik Dokunmatik Ekranlar Kullanılmaya Başlandı

Corona virüse karşı maske takmak, ellerimizi dezenfekte etmek ve sosyal mesafeye dikkat etmek gibi önlem alıyoruz, ancak tüm bunlar yeterli değil. Corona virüs taşıyan birinin kamuya açık alanlarda herhangi bir şeye dokunması, virüsün kısa bir sürede yüzlerce kişiye bulaşmasına neden olabilir.

İşte bu nedenle Hakuhodo Product’s Inc. adlı Japon şirket, “Air Touch Panel” adını verdiği holografik bir dokunmatik ekran üretti.Bilim-kurgu filminden çıkmış gibi görünen bu cihaz, tıpkı herhangi bir normal dokunmatik ekran gibi çalıştırılabilen holografik bir ekranı ince havaya yansıtıyor. Bu teknoloji, fiziksel temas ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve bu nedenle corona virüsün temas yoluyla bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aslında Air Touch Panel, başka bir Japon şirketi olan Parity Innovations tarafından geliştirilen Parity Mirror 300 adlı buluşu temel alıyor. Parity Mirror 300, havada her açıdan görülebilen katı görüntüleri yansıtmak için bazı akıllı optikler kullanıyor. Air Touch Panel ise holograma nerede dokunduğunuzu belirlemek için elinizi ve parmak hareketlerinizi izleyen bir hareket sensörüyle bunu tamamlıyor.

Bu teknoloji, özellikle bugünlerde neredeyse her şeyin bir dokunmatik ekrana sahip olduğu Japonya’da bir dizi işletme için oyunun kurallarını değiştirebilir. Başlangıçta Air Touch Panel, eğlence amacıyla geliştiriliyordu. Ancak salgının ortaya çıkmasıyla birlikte şirket, teknolojiyi daha geniş bir kullanım yelpazesi için kullanılabilir hale getirmeye karar verdi.

Son olarak Hakuhodo Product’s Inc.’in Air Touch Panel’i temmuz ayı başlarında piyasaya sürdüğünü belirtelim. Bu yüzden yakın gelecekte bu teknolojinin dünya genelinde yaygın olarak kullanıldığını görmek, pek de şaşırtıcı olmaz.