Instagram’a Doğrudan Ödeme Özelliği Geliyor

Sosyal medya uygulamaları arasındaki rekabetin gün geçtikçe artması, uygulamalar arasında bir yenilik arayışı başlattı. Birçok sosyal medya uygulaması, uygulama içi ödeme modeli entegre ederek kullanıcılarına sunmuştu.

TikTok‘un hızla yükselişi ise içerik sunma açısından benzerlik gösterdiği Instagram için tehlike oluşturmaya başladı ve kısa bir süre önce de Instagram TikTok’un özelliği olan kısa video özelliğini uygulamasına dahil ederek Reels özelliği oluşturmuştu. Bu kısa özetten sonra Instagram’ın rekabeti kızıştıracak yeni bir özelliği daha çıktı. Instagram, içerik oluşturan kullanıcıların, Reels paylaşımları için para kazanmalarına olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalışıyor.

Twitter, Clubhouse gibi farklı içerik paylaşımları yapılan uygulamalarda daha önce kullanıcılar için bağışta bulunmak gibi bir özellik çıkmıştı. Instagram da aslında kullanıcılarına para kazandırmayı hedefleyen bu özelliği ile diğer uygulamalardan farklı bir yol izliyor.

Instagram’ın içerik oluşturucularına para kazanmaları için daha geniş bir araç yelpazesi sunmayı planlıyor. Bu sebeple Instagram, içerik oluşturan kullanıcıların hem Reels hem de Live için daha ayrıntılı verilere erişmesini sağlayacak yeni Insight özelliklerini kullanıma sundu. Kullanıcıları kapsayacak olan bu özellik aslında pazarlamacıların hedefinde.