İsim değiştiren Toyota Ventures'tan iki yeni fon: Toyota Ventures Frontier ve Toyota Ventures Climate

Toyota Motor’un yatırım kolu olarak hizmet veren Toyata AI Ventures, isminde küçük bir güncelleme yaparak yoluna Toyota Ventures olarak devam etme kararı aldı.

2017 yılında Toyota Araştırma Enstitüsü’nün bir iştiraki olarak karşımıza çıkan Toyata AI Ventures‘ı geçtiğimiz yıllarda sizlere aktarmıştık. Toyota Motor’un yatırım kolu olarak hizmet veren Toyata AI Ventures, isminde küçük bir güncelleme yaparak yoluna Toyota Ventures olarak devam etme kararı aldı.

Sadece isim değişikliği ile de kalmayan Toyota Ventures, yeni iki erken aşama yatırım fonu ile birlikte gelişen teknolojiler ve karbon nötrlüğü konularına 300 milyon dolar yatırım yapacağını da duyurdu. Toyota Ventures Frontier Fund ve Toyota Ventures Climate Fund isimli iki erken aşama fonu kuran Toyota Ventures, fonlar aracılığı ile yatırımlarını sürdürecek.

Her iki fonun büyüklüğünün de 150 milyon dolar olduğunu ekleyelim. Eklenen 300 milyon dolarlık fon desteği ile birlikte Toyota Ventures’ın toplam fon büyüklüğü ise 500 milyon dolara ulaştı. Edindiğimiz bilgilere göre Toyota Ventures Frontier fonu yapay zeka, otonom araçlar, bulut bilişim, robotik, akıllı şehirler, dijital sağlık, fintech ve enerji alanlarında yatırımlar yapacak.

Toyota Ventures Climate fonu ise adından da anlaşılabileceği üzere çevre konusuna odaklanan ve karbondioksit emisyonlarının azaltılması konusunda çözümler sunan girişimlere yatırım yapacak. Toyota Ventures’ın 2017 yılından bu yana pek çok alanda hizmet veren toplamda 38 girişime yatırım yaptığını da hatırlatalım. 

Konu hakkında açıklamalar yapan Toyota Ventures kurucu genel müdürü Jim Adler, girişimlerin dünyanın zorluklarıyla mücadele ettiğini ve Toyota Ventures olarak girişimlere yatırım yapmak için daha fazla yol açmak istediklerini belirtti.