İngiltere merkezli Bloom & Wild, Hanzade Doğan’ın kurucusu olduğu D4 Ventures’ın katıldığı turda 102 milyon dolar yatırım aldı

Çiçek siparişi ve dağıtımı gibi çok geleneksel işlere güncellenmiş ve çevrimiçi bir yaklaşım getiren Londra merkezli girişim olan Bloom & Wild, geçtiğimiz yıl içerisinde çalışmalarına başladı. 2013 yılında kurulan girişim, 102 milyon dolar yani yaklaşık 75 milyon Pound yatırım aldı.

Girişimin D serisinde aldığı bu yatırım turuna; General Catalyst liderliğinde, Burda Principal Investments, Türkiye’den Hanzade Doğan’ın kurucusu olduğu D4 VenturesNovatorIndex Ventures ve Latitude Ventures katıldı. Bu yatırımla birlikte İngiltere’nin dışındaki mevcut faaliyet gösterdiği pazarlar; İrlanda, Fransa, Almanya ve Avusturya’daki varlığını büyütecek, ayrıca diğer Avrupa ülkelerine de açılım sağlayacak.

Bloom & Wild’ın kurucu ortağı ve CEO’su Aron Gelbard, verdiği bir röportajda, “Son dokuz aydır pek çok şirket için ne kadar zor olduğunu bildiğimiz dönemde, ticarete devam edebildiğimiz için son derece şanslıyız. Yine bu dönemde hepimiz arkadaşlarımızı ve ailemizi görebilmeyi çok özledik. Müşterilerimizin sevdikleriyle bağlantıda kalmasına yardımcı olmak gerçek bir zevk ve ayrıcalıktı bizim için. Bu durumdan dolayı geçtiğimiz yıl içerisinde girişimizi kurduk. Pazarlarımızda kısıtlamaların olduğu bu dönemde satışlarımız da güçlü bir şekilde arttı.” dedi.

Bloom & Wild, değerlemesini açıklamıyor, ancak çok güçlü bir büyüme sergiliyor. Şirketin gelirleri, 2020 yılında yaklaşık 4 milyon çiçek teslimatı ile yüzde 160 artmış. Şirketin ömrü boyunca hiç olmadığı kadar fazla bir oran bu. Şirket 2020 yılında ciddi bir kar elde etti.

Bu tur öncesindeki değerlemesini 88 milyon dolar olarak tahmin eden PitchBook‘a göre 2013 yılında kurulan girişim bugüne kadar 35 milyon dolar toplamış.

Böylesine ciddi bir salgının olduğu dönemde insanlar çiçeklere ne kadar önem verebilir diyre düşünebilirsiniz ancak hediyeleşmenin kısıtlandığı, birbirimizden birşey alırken bile defalarca kez düşündüğümüz şu süreç içerisinde, çiçekler, insanların veya kurumların birbirleri arasında bağların korunması ve devamı için “güçlü” bir hediye olarak duruyor. Bunun farkında olan girişimciler, bu dönemde insanların düşüneceği tek şey çiçek mi dememiş ve geçtiğimiz yıl pazarlama faaliyetlerini yoğunlaştırmış. Sonuç olarak da ciddi bir büyüme ve ardından gelen 102 milyon dolarlık yatırım. Biz açıkçası değerlemesini, minimum 300 milyon dolar olduğunu düşünüyoruz.

Gelbard, “İnsanları bu zor dönemde bağlantıda tutma rolünü oynadığımız için kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz ve her sipariş geldiğinde müşterimize verdiğimiz özeni korumaya çalışıyoruz. Ayırca operasyonlarımızı büyütme noktasında önemli görev üstlenen ekibimizle de gurur duyuyorum” dedi.