IKEA 72 Yıllık Kataloglarını Yeniden Yayınladı

Bildiğiniz üzere IKEA her sene ürün kataloğu çıkartıyor ve her bir katalog o senenin yaşantısından, tasarımlarından ve hatta sosyo-ekonomik, kültürel değerlerinden etkileniyor. Bu ikonik katologlarına gönderme olarak da birçok farklı kampanya yapıyor.

Örneğin IKEA koronavirus salgınının ilk zamanlarında evde kalan çocukların sıkılmaması için, içerisinde boyamadan bulmacalara kadar çeşitli aktivitelerin yer aldığı özel bir katalog hazırlamıştı. Son olarak da 2021 yılındaki kataloğunun tanıtımını yapmak için Animal Crossing oyunundaki ana karakterleri ve oyun içi öğeleri kullanarak ikonik kataloğu yeniden oluşturmuştu. Kataloğun bir dizi sayfasını yeniden oluşturularak resmi Facebook sayfasında yayınlanmıştı.

Bu sefer de IKEA, 1950’lerden 2021’e kadar yıllık kataloglarının taramalarını, kullanıcıların yıllar boyunca İskandinav tasarım trendlerine göz atmaları için online müzesi olan IKEA Museum‘da yayınladı. Retro grafiklerden modern minimalist çizgilere kadar, web sitesi reklamcılık ve tasarım trendlerinin 72 yılda nasıl gelişip değiştiğini gözler önüne seriyor.

IKEA Müzesi, bir zamanlar IKEA‘nın İsveç’teki ilk büyük mağazası olan yerde Haziran 2016’da açıldı. Müze o zamandan bu yana, İsveç şirketinin temellerini ve geçmişini göstermek için kalıcı ve geçici sergiler düzenliyor. Sergi görenleri zaman ve mekânda farklı bir yolculuğa çıkartarak IKEA kataloğu hakkında yeni bakış açıları sunuyor.

Fakat şu anda pandeminin ortasında İsveç’e seyahat edip müzeyi görmek iyi bir seçenek olmadığı için, IKEA müzesini sanal ortama taşıyarak son 72 yıldaki geçmişini internet sitesinde yayınladı. Dilerseniz IKEA Museum‘a girerek tasarım ve trendleri bu kataloglar aracılığıyla deneyimleyebilirsiniz.