Facebook, Çocuklar için Yeni Bir Instagram Sürümü Geliştiriyor

Sosyal medyanın doğru kullanılmadığı zamanlar insanlar ve özellikle çocuklar için tehlikeli bir durum olabileceğini hepimiz biliyoruz. Son dönemlerde ise bazı sosyal medya platformları bu tehlikeyi en aza indirmek için bazı yöntemler geliştiriyor. En son çocuklar için YouTube Kids ve Messenger Kids gibi sürümler geliştirilmişti.

Şimdi ise Facebook, bünyesindeki Instagram için bir sürüm geliştirme aşamasında. Bildiğimiz üzere Instagram’ın çeşitli yaş gruplarına ait kullanıcı kitlesi bulunmakta. Bu yüzden 13 yaş altındaki Instagram kullanıcısı çocuklar için uygun bir Instagram sürümü üzerinde çalışıyor.

BuzzFeed‘in bir haberinde, Instagram’ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah tarafından ele alınan nota göre, yeni sürüm 13 yaşın altındaki kişilerin Instagram’ı ilk kez güvenle kullanmalarına izin verecek. Habere göre, ana Instagram uygulamasında genç kullanıcılar için gizliliği ve güvenliği geliştirmeye de öncelik verecek. Tabii her olayda olduğu gibi bu olay için de komplo teorileri üretildi. Bazı ebeveynlere göre, yeni uygulamanın arkasındaki amacı sorguladı ve teknoloji şirketlerinin çocukları gelecekteki kullanıcılar olmaya teşvik edebileceğine dikkat çekti.

Bununla yanı sıra, kullanıcı verileri orijinal sürümler gibi özgürce toplanamadığından dolayı, uygulamaların çocuk dostu sürümleri için reklamverenlere ve sosyal ağlara uygulanan daha büyük kısıtlamaları da bulunmakta.