E-ticaret Sitenizi Otomatik Video Reklamları ile Black Friday’e Hazırlayın!

Bütün dünyanın merakla beklediği, markaların çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğü, özellikle online alışveriş için çok önemli olan Black Friday; 2020 yılında geçtiğimiz yıllara kıyasla daha farklı olacak.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle, dünya üzerindeki ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de tüketicilerin satın alma davranışlarında belirgin değişiklikler meydana geldi. Özellikle salgın döneminde online alışverişi daha fazla tercih eden tüketiciler; perakende şirketlerinin satış kanallarında online satışa daha fazla ağırlık vermesine yol açtı.

Tüketicilerin değişen yaşam koşulları ile evde geçirdikleri sürenin artmasının, video izleme oranlarını arttırdığı ve video içeriklerle reklam kampanyası düzenlemenin ise satışlara olumlu yansıdığı görüldü. Video izlenme oranlarındaki bu artış ise beraberinde video reklamlarının değerini ve markaya olan olumlu etkileri de arttırmış oldu.

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin %72’sinin ürün açıklamalarını okumak yerine, ürüne dair kısa video reklamlarını izleyerek ürün satın almaya daha sıcak baktığını gösterdi. Araştırma aynı zamanda video reklamlarının, tüketicilerin satın alma kararlarını %90 oranında etkilediği ve ürünü alma yönünde tüketicileri ikna ettiği de ortaya çıktı.

E-Ticaret Şirketleri, Video Reklamları İle Black Friday’e Damga Vuracak

Sosyal medya platformlarının, video platformlarına yönelmesiyle birlikte markalar, ürünlerin video reklam çalışmalarına daha fazla ağırlık vermeye başladı. Instagram üzerinden hikâyeler, Facebook in-feed videoları, YouTube üzerinde ise yine video reklamlarına ağırlık vererek tanıtım ağını etkili bir şekilde büyütmeye devam ediyorlar. Üstelik ürün video reklamları ile tanıtım yapmak hem daha hızlı hem de tıklama başına maliyet, statik reklamlara kıyasla çok daha düşük.

Kısa Ürün Video Reklamları Neden Daha Etkili?

Facebook’un yayınlamış olduğu raporda, tüketicilerin 8-12 saniye aralığındaki reklamları izlemek yerine, ürün bilgisi ve ürün fiyatının yer aldığı kısa videoları daha ilgili oldukları görüldü. Bu araştırma sonucu baz alınarak hazırlanan kısa süreli videoların, tüketiciler üzerinde daha etkili olduğu da görüldü.

Ölçeklenebilir Videolar ile Bütün Ürünleri Tanıtmak Mümkün

E-ticaret şirketlerine büyük kolaylık sağlayan Vidyou, video reklamlarını saniyeler içerisinde bütün ürünlere ölçekleyebilmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede tek bir ürünü, video reklamları ile tüketicilere tanıtmak yerine bütün ürünlerin videoları hızlı bir şekilde tüketicilere ulaşıyor.

Vidyou, e-ticarete entegre ve gelişmiş teknolojisi sayesinde 52 ülkede, 1900’den fazla kullanıcıya sahip. Türkiye’de; GittigidiyorFlormarVestelJeepFloGratisA101GalatasarayAlfa RomeoZingat ve Fiat Otomotiv dâhil olmak üzere 72 büyük şirketin kullandığı Vidyou ile yüz binlerce ürün saniyeler içerisinde, video reklamları haline dönüşüyor.

Vidyou’nun sağladığı teknoloji sayesinde, e-ticaret şirketlerinin dijital ürün kataloglarında bulunan yüz binlerce ürünü saniyeler içerisinde videolara dönüştürdükten sonra, anlık fiyat vb. değişimlerde videoları otomatik olarak güncellemelerine olanak sağlanıyor. Bu sayede e-ticaret şirketleri bir kaç ürünü tanıtmak yerine tüm ürünlerini ölçeklenebilir otomatik video reklamları ile tanıtma şansı yakalıyorlar.

Black Friday’e 3 Adımda Hazırlanın

Yılın en önemli günlerinden biri olarak kabul edilen Black Friday’i başarılı bir şekilde geçirmek çok önemli. Bu nedenle Black Friday öncesinde tamamlandığından emin olunması gereken bazı adımlar mevcut. Bunlar;

  • Müşterilerinizin dikkatini çekmek için 15 saniyeden kısa ürün videoları hazırlamış olmak.
  • Online mağazanıza trafik çekmek için düşük maliyetli ve etki oranı yüksek ürün videolar kullanmak.
  • Instagram hikâyelerinin başarısını, dikey videolar kullanarak tüm ürünlerinizi tanıtmak için kullanmak.

Başarılı bir online satış gerçekleştirmek için önemli noktalar.