Dunkin’ ve Harpoon’dan Donut Aromalı Bira

Dunkin’ ve Harpoon, donut aromalı bira üretti. Donut aroması, şimdiye kadar mısır gevreğinden votkaya kadar büyük bir ürün yelpazesinde kullanılıyordu. Şimdi ise karşımızda donut aromalı bira var.

Dün erken saatlerde, Harpoon Brewery, Dunkin’ ile üç adet donut aromalı bira çıkarmak için işbirliği yaptığını duyurdu: Boston cream stout, jelly donut India pale ve pumpkin spiced latte. “Neden böyle bir içeceğe ihtiyaç duyuldu ki?” diye soranlar için, Dunkin’ hikayenin arka planını paylaştı:

Pek çok misafirimizin yoğun günlerine bir fincan Dunkin’ kahvesi ile başladığını ve günü Harpoon’un meşhur butik biralarından biriyle sona erdirdiğini biliyoruz. Harpoon’daki arkadaşlarımızla konuşurken, Dunkin’ kahvesinin her sabah bira fabrikasının kurulup çalıştırılmasında önemli bir rol oynadığını da öğrendik. Bu nedenle, markaları iki favori içeceği içeren başka bir harika işbirliği için bir araya getirmek mantıklıydı.

İki markanın ilk iş birliği bu değil. 2018’de, Dunkin’in ifadesiyle “%6 alkollü, yumuşak içimli, espresso ve bitter çikolata aromalı” bir içecek çıkardılar. Dün tanıtılan biralar ise altılı paketler halinde ve fıçı olarak satılacak. 2018’de çıkarılan içecekten ve yeni aromalardan üçer tane içeren 12’li bir deneme paketi de var.

Bira ve kahve için mevsimlik yaklaşımlar yeni değil; sonbahar, Starbucks ve Dunkin’ için balkabağı aromalı latteyi ifade ederken, bira markaları için de balkabağı aromalı bira sezonu anlamına geliyor. Ancak Dunkin’ ve Harpoon’un iş birliği yalnızca sonbahar için değil. Harpoon açısından, Boston mirasını zaten takdir eden bir kitleyle bölgesel köklerini tasdik etmek için başka bir fırsat.

Harpoon’un yanı sıra diğer markaları da içeren Mass Bay Brewing şirketinin CMO’su Jon London, geçtiğimiz ay Harpoon yeni ambalajlarını piyasaya sürerken yaptığı bir açıklamada, bira içenlere Harpoon’un tutucu bir New England markası olduğunu ve dev bir holdingin parçası haline gelmediğini hatırlatmanın önemli hale geldiğini söyledi. Harpoon, müşterilere markayla ilgili en önemli şeyin ne olduğunu sorduğu bir anket yaptığında Jon London, “Her şeyin tarihimizle, özgünlüğümüzle ve topluluk duygumuzla ilgili olduğunu duyduk. İnsanlar bunların ne kadar anlamlı olduğundan bahsetti,” dedi.

Donut aromalı bira herkesin zevkine hitap etmese de, 1950’de William Rosenberg’in Massaschusets’te ilk mağazasını açmasıyla başlayan Dunkin’ ile yapılan bir işbirliği, en azından markanın yerel gururunu pekiştiriyor. Ayrıca Harpoon, Massachusetts Eyalet Topluluğu tarafından bira üretimine izin verilen ilk şirket olmakla birlikte 1993’te IPA’ları Beantown’a ve Amerika’nın geri kalanına getiren ilk şirket. Tabii o zamanlar hiç kimsenin biralara donut aroması eklemeyi düşünmemiş olması muhtemel.