CFTC Tarihte İlk Kez Bir Startup Borsasına Onay Verdi!

2015 yılında kurulan kripto para borsası Bitnomial, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) onay aldı

CFTC tarafından verilen bu onayın anlamı ne?

Söz konusu onay, kripto para borsasının artık Bitcoin vadeli işlemleri ve opsiyon sözleşmeleri sunabileceği anlamına geliyor. Bitnomial, marjlı ve fiziksel olarak teslim edilen türevleri listeleyeceğini ayrıntılı olarak açıklayan bir basın bülteni ile haberleri paylaştı. Borsaya göre bu ürünleri ABD’de sunmak için onay alan “ilk ve tek startup ​​borsası” oldu.

CFTC, onay vermeden önce Bitnomial operasyonlarının yerinde teknik bir değerlendirmesini yaptı. Bitnomial tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Onay, Bitnomial’ın finansal piyasalardaki kuşaksal değişimlerle mücade edebileceği anlamına geliyor. Yeni nesil müşteriler ticaret, teknoloji ve teslimat konusunda bilgili hale geliyor. Yenilikçi düzenlemelere tabi olmayan türevler günlük 45 milyar dolarlık hacmin çıkıyor. Ancak birçok ABD’li trader için yasa dışı olabilir.

Bitnomial hayli rekabetçi bir ekosisteme dahil oldu

Bitnomial bugünlerde 27 Nisan’da başlaması beklenen kullanıcı kabul testini hazırlıyor. Firmanın kurucusu ve CEO’su Luke Hoersten, üç aylık vadeli işlemler, mikro vadeli işlemler ve opsiyonlar başlatacağını belirtti. Sözleşmeler %37 marjla işlem görecek ve zincirle karara bağlanacak.

Onay, Bitnomial’ı kripto para birimi türevleri sunma konusunda CME, Cboe, Bakkt, ErisX ve LedgerX ile rekabet edeceği bir ekosisteme sokmuş oldu. Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonundaki (SEC) bir dosyaya göre Bitnomial, geçen aralık ayında yatırımcılardan 7,5 milyon dolar toplamıştı.