Coca Cola, Dünya Genelinde 2.200 Kişiyi İşten Çıkarıyor

Coca Cola, 1.200’ü ABD’de olmak üzere dünya çapında 2.200 kişiyi işten çıkarıyor. Küresel sağlık krizi sebebiyle sinemalar, stadyumlar, kafeler ve barlar kapalı kalmaya devam ederken şirket, yeniden yapılandırma çalışmalarını derinleştirdi.

Bir şirket sözcüsü perşembe günü e-posta ile yaptığı açıklamada, gönüllü satın alma ve işten çıkarmaların birleşimini içeren küçülmenin 350 milyon dolar ve 550 milyon dolarlık harcamalarla sonuçlanacağını söyledi. Bu yılın başında Coca Cola’nın, 10.400’ü ABD’de olmak üzere yaklaşık 86.200 çalışanı vardı.

Şirket, ağustos ayında Kuzey Amerika’daki işgücünün neredeyse %40’ına erken ayrılma paketleri sundu; daha sonra istem dışı kesintilerin de geleceğini söyledi. Diğer şekerli içecek üreticileri gibi, Coca-Cola da aromalı içecekler gibi ürünler popülerlik kazandıkça ve satışlarının önemli bölümünü oluşturan halka açık mekanların uzun süreli kapanmalarıyla değişen tüketici zevklerine yöneliyor.

Şirket, “Müşterilerin ihtiyaç ve davranışlarına hitap edecek bir organizasyon yapısı oluşturma sürecindeyiz. Pandemi, bu değişikliklerin nedeni değildi, ancak şirketin daha hızlı hareket etmesi için bir katalizör oldu,” açıklamasında bulundu. Ardından şirket hisseleri %1’den daha az bir artış gösterdi.