Dijitale Ağırlık Veren P&G’nin Satışları Ciddi Oranda Arttı

P&G, salgının ilk günlerinde olduğu gibi, sağlık krizi tüketici davranışlarını değiştirdikçe pazarlama faaliyetlerini ikiye katlamaya devam ediyor. Son açıklanan raporlara göre, P&G’nin geliri 2020’in ilk çeyreğinde %9 artarak 19,3 milyar dolara yükseldi. E-ticaret satışları %50 oranında arttı ve toplam satışların yaklaşık %11-12’sini temsil ediyor.

P&G’nin CFO’su Jon Moeller, şirketin pazarlama harcamalarını 100 milyon dolardan fazla artırdığını ve genel gider, medya, ajans ve prodüksiyon maliyetlerini düşürdüğünü söyledi. Online alışverişe ve dijital pazarlamaya daha fazla odaklanan şirket, tüketicilerin evde daha fazla zaman geçirdiği bir dönemde temizlik, sağlık ve hijyen alanlarında isim markalarının arkasındaki şirket olmanın avantajlarından yararlanırken; bazı analistler şirketin büyümesini pazarlama yaklaşımı, ürün yenilikleri ve iç yapı değişikliklerine bağladı.

Hızlı tüketim ürünleri sektörü ve diğer endüstriler tüketici davranışlarındaki hızlı değişimlerle karşı karşıya gelirken, e-ticaret ve doğrudan tüketiciye satış yapan markalar yükselişte. P&G, şirketin paketlemeyle, iletişimle ve değer yaratarak başarıya ulaşmasına yardımcı olan “kanaldan bağımsız bir yaklaşım” tercih ettiğini söyledi. Aynı şekilde doğrudan tüketiciye satış, P&G’nin tüketicilerin ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına daha da yakınlaşmasına olanak tanıyor.

Mart ayından bu yana tüketicilerin davranışlarında ortaya çıkan bazı değişiklikler, pandeminin azalmasının sonra da devam edebilir ve gelecekteki ekonomik yetersizliğe ve talepteki potansiyel düşüşe rağmen P&G’yi güçlü bir konumda kalabilir.