Burger King ve McDonald’s Ambalajları Zararlı Kimyasallar İçeriyor

Yeni bir araştırma, McDonald’s, Burger King ve Sweetgreen’in de dahil olduğu zincir restoranların yiyecek ambalajlarının per-floroalkil ve polifloroalkil bileşenler içerdiğini ortaya koydu. PFAS olarak kısaltılan bu kimyasallar, havada ve suda binlerce yıl hayatta kalabiliyor ve kanser, karaciğer hasarı gibi birçok sağlık problemine yol açıyor.

Perşembe günü yayınlanan araştırma, Burger King, McDonald’s ve Wendy’s‘deki kızartma poşetlerinin yüksek ihtimalle bu maddeleri içerdiğini ortaya koydu. McDonald’s’ın Big Mac ambalajları ve aynı şekilde Burger King’in Whopper ambalajları da PFAS içeriyor.

Birçok çevreci grubun dahil olduğu çalışmada, altı adet restoran zincirinden alınan otuz sekiz adet ambalaj numunesi incelendi. Numunelerin yaklaşık yarısında, per-floroalkil ve polifloroalkil içerdiklerini gösteren flor seviyesi 100 ppm’nin üzerinde çıktı. 100 ppm’den fazla flor içeren maddeler, doğada çözünebilir olarak kabul edilmiyor.

Doğada çözünmeyen kimyasallara karşı tepkiler büyürken PFAS kullanımını ortadan kaldırmak için yeni şirket politikaları oluşturulması yönündeki baskılar artıyor. Geçen hafta ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), PFAS’nin kullanımını aşamalı olarak kaldırmak için üç büyük gıda ambalajı üreticisiyle gönüllü bir anlaşmaya vardığını duyurdu.