ABD merkezli Orion Innovation, Netaş’ın şirketi NetRD’yi satın aldı

ABD’li dijital dönüşüm ve ürün geliştirme hizmetleri şirketi Orion Innovation, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki büyüme stratejisi doğrultusunda Netaş’ın ABD’den Avusturalya’ya kadar uluslararası pazarlar için telekomünikasyon çözümleri geliştiren şirketi NetRD’ye yatırım yaparak bünyesine kattı. Orion Innovation, yapacağı yatırımlarla NetRD’yi yaygın global ağında daha da büyütecek.

Dünyaya teknoloji ile liderlik eden ülkelerden biri olan ABD’den böyle bir yatırım almak, ülkemize ve ülkemizin mühendislik gücüne olan güvenin bir göstergesi” diyen Netaş CEO’su Ali Emir Eren, “Yüksek mühendislik kabiliyetimizle, günümüzün en kritik gelişmişlik göstergesi olan teknoloji alanında ülkemize önemli bir yatırım kazandırdık. Sözkonusu yatırım, Netaş’a olduğu kadar ülkemizin «yeni nesil teknoloji geliştiren» Türkiye algısına da önemli bir katkı. Teknoloji ihracatını odağımızda tutarak, ArGe yatırımlarımızı sürdürerek ve mühendislik kasımızı daha da güçlendirerek ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni nesil iletişim teknolojilerinin ArGe’si başta olmak üzere Türkiye’yi bölgenin yüksek teknoloji üssü yapma hedefinde olan Netaş’ın; ABD, Kanada ve Avusturalya gibi pek çok uluslararası pazarda büyük ölçekli telekom operatörleri için teknolojiler geliştiren şirketi NetRD; bulut, veri ve dijital teknolojiler üzerine dijital dönüşüm projeleri yürüten ABD’li teknoloji şirketi Orion Innovation tarafından Dijital Ürün Geliştirme Birimine (MERA Switzerland AG) dahil edilmek üzere satın alındı.

Kuzey Amerika ve Avrupa pazarındaki büyüme hedefleri doğrultusunda NetRD’ye stratejik bir yatırım yapan Orion Innovation; New York, New Jersey, Avrupa ve Avustralya’daki ofislerinin yanı sıra dünyaya yayılmış 10 inovasyon merkezi ile Fortune 100’dekilerin yanı sıra, birçok küresel şirkete, dijital dönüşümü için dijital ürün geliştirme hizmeti ve çözümler sunuyor.

Türkiye’nin ArGe ve mühendislik gücüne güven göstergesi

54 yıldan bu yana yüksek mühendislik gücü ve derin ArGe kültürü ile Türkiye’ye teknolojinin yükseldiği coğrafyalardan yabancı yatırımcı çektiklerini dile getiren Netaş CEO’su Ali Emir Eren, “Dünyanın teknoloji liderlerinden ABD’den böyle bir yatırım almak, ülkemize ve ülkemizin mühendislik gücüne olan güvenin bir göstergesidir. Bugünün dünyasında en önemli gelişmişlik göstergesi olan teknoloji alanında ülkemize böylesi katma değeri yüksek bir yatırımı kazandırdığımız için mutluyuz. Yatırım, Netaş’a olduğu kadar ülkemizin ‘yeni nesil teknoloji geliştiren Türkiye’ algısına da önemli bir katkıdır” dedi.

Dijital Dönüşümün Mimarı Netaş, ArGe’si ile geliştirip, ihraç etmeyi sürdürecek

Netaş’ın büyüme hikayesinin özünün ArGe olduğunun altını çizen Eren, Türkiye’nin ilk özel telekom ArGe’sini 48 yıl önce kuran, Nortel’in dünyadaki tüm Mükemmeliyet Merkezlerini 2006 yılında tek çatı altında İstanbul’da toplamayı başaran, ilk yazılım ihracatını gerçekleştiren ve bugüne kadar binlerce mühendise okul olan Netaş’ın geniş bir coğrafyada başarı hikayesi yazmaya devam edeceğini söyledi. Eren, şöyle devam etti:

“ArGe yapılanmamız içerisinde; NetRD şirketimiz; ABD, Kanada ve Avusturalya gibi pek çok uluslararası pazarda telekom operatörleri için teknolojiler geliştiriyor. Orion Innovation tarafından satın alınan NetRD’nin doğru bir yatırım ile büyüme stratejisini devam ettiriyor olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu sayede Türk mühendislerimizin sahip oldukları güçlü yetkinlikleriyle ülkemizi yurtdışında en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. Diğer ArGe yapımız olan Netaş ArGe ile «Türkiye’nin Küresel Teknoloji Şirketi» olma hedefimiz doğrultusunda hem yurtiçi hem de yurtdışına bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik çözüm ve ürünler geliştirmeyi sürdüreceğiz. Netaş ArGe çatısı altındaki 600 mühendisimizle bölgede ve Türkiye’de telekom, finans, sağlık, enerji, spor, eğitim, kamu, savunma gibi sektörlerde dijital dönüşüm projelerine, 5G ve ötesi teknoloji geliştirme çalışmalarına ve yurtdışına teknoloji ihraç etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar teknolojiyi kendi ülkemizde üreterek Türkiye’ye 4 milyar dolara yakın tasarruf sağladığımız yerlileştirme çalışmalarımıza da hız vereceğiz.”

“NetRD, Avrupa ve ABD’deki müşterilerimiz için ileri çözümler geliştirmeyi sürdürecek”

Orion Innovation CEO’su Raj Patil ise “Yeni telekomünikasyon müşterileri ile uzun vadeli stratejik ilişkiler kurmaktan ve onları büyüyen güçlü, değerli müşteriler listemize dahil etmekten mutluluk duyuyoruz. Amacımız, müşterilerimize derin alan uzmanlığı ile hem mühendislik hem de tasarım odaklı düşünmeye dayalı inovatif işler geliştirmek. Bu doğrultuda Avrupa’daki uzman telekomünikasyon ekibimizi, kısa vadeli ticari hedeflerimize en uygun şekilde büyütüyoruz” dedi.

Orion Dijital Ürün Geliştirme Bölüm Başkanı Alex Bogachek da “Onlarca yıllık derin bilgi birikimi ile güçlü bir ArGe takımı kuran Netaş’ın yetenekli mühendislerden oluşan ekibini şirket bünyemize katıyor olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Rusya, Sırbistan; Romanya ve Litvanya’daki diğer birimlerimizle birlikte proje teslim kapasitemize önemli katkılar sunan Türkiye’deki ArGe birimi NetRD, Avrupa ve ABD’deki müşterilerimiz için en ileri çözümleri geliştirmeye devam edecek” şeklinde konuştu.