2021’de Influencer Pazarlaması Bütçeleri Artacak

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), influencer pazarlaması özelinde sektör genelini anlamak amacıyla yaptığı Influencer Pazarlaması Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankete; 58 Reklam Ajansı, 16 Influencer Pazarlama Ajansı ve 69 Reklamveren katılım gösterdi.

Katılımcılar, 2020 yılında influencer pazarlama stratejisi en beğenilen marka olarak Trendyol’u seçti. Ankete katılan reklamverenlerin %92’si, çalıştıkları markaların 2021 yılında influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artacağını öngördü.

Bunun yanında reklamverenler, çalıştıkları markaların %84’ünün 2020 yılında influencer pazarlama kampanyası düzenlediğini belirtti. Anketi yanıtlayan reklamverenler, hizmet verdikleri markaların büyük bir çoğunluğunun dijital pazarlama bütçelerinin %0 ile %5’ini influencer pazarlamasına ayırdıklarını ifade etti.

Influencer Pazarlama Bütçeleri Artacak

Anket sonuçlarına göre, ajanslar, müşterilerinin %91’i için influencer pazarlama kampanyası düzenledi. Ajansların 2021 yılı beklentilerine de yer verilen ankette; %86’sı, hizmet verdiği markaların influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artacağını, %64’ü de yine markalarının influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin %10 ile %30 oranında artacağını ön görüyor.

Hızlı Tüketim Ürünleri Sektörü, İlk Sırada

Ankete katılan influencer pazarlama ajanslarının verdikleri yanıtlara bakıldığında, bu ajansların en fazla pazarlamasını yaptıkları sektörlerin başında sırasıyla, hızlı tüketim ürünleri, e-ticaret ve tekstil geliyor. 2020 yılında bu ajansların %62’sinin 50’den fazla kampanyaya imza attıkları, anket sonuçlarında ortaya çıkan çarpıcı verilerden bir diğerini oluşturdu. Yine anketi yanıtlayan influencer pazarlama ajanslarının %92’si, önümüzdeki yıl hizmet verdikleri markaların influencer pazarlama bütçelerini arttıracağını düşünüyor.