Walmart’ın Amazon Prime’a Rakip Abonelik Sistemi: Walmart+

Bugün Walmart, Amazon Prime’a rakip olarak çıkardığı “Walmart+” adlı yeni üyelik hizmetini resmen açıkladı. Yıllık 98 dolarlık hizmet, market ürünleri gibi birçok üründe aynı gün teslimat, akaryakıt indirimleri ve müşterilere Walmart mağazalarından ödeme yapmak için sıra beklemelerine gerek kalmadan çıkabilecekleri “Scan&Go” gibi birçok avantaj içeriyor.

Hizmet, 15 Eylül 2020’den itibaren ülke çapında sunulacak ve teslimat hizmeti sunan 2.700 mağaza dahil olmak üzere 4.700’den fazla Walmart mağazasında geçerli olacak. 15 günlük ücretsiz deneme süresinden üyelere sonra yılda 98 dolar veya ayda 12,95 dolar ödeme seçeneği sunulacak.

Yeni program, 160.000’den fazla üründe aynı gün teslimat ve 35 dolar ve üzeri siparişlerde ücretsiz teslimat sunuyor. Bu hizmetin içeriği Walmart’ın sunduğu “Sınırsız Teslimat” ile aynı; Walmart+’ın piyasaya sürülmesiyle, Sınırsız Teslimat üyeleri, yeniden markalanan ve genişletilmiş bir hizmete taşınacak.

Yeni Walmart+ üyeliği, teslimat avantajlarına ek olarak, ülke çapındaki yaklaşık 2.000 Walmart, Murphy USA ve Murphy Express istasyonlarında herhangi bir yakıt türünde galon başına 5 sente kadar yakıt indirimleri içerecek. Walmart+ üyeleri, indirimleri Walmart’ın mobil uygulamasından bir QR kodunu tarayarak veya benzin pompasına bir PIN girerek etkinleştirecekler. İlerleyen zamanlarda program, Sam’s Club benzin istasyonlarını da içerecek şekilde genişleyecek.

Öte yandan Walmart, yeni programının Prime’a rakip olmadığını iddia ediyor. Ancak bu girişim bazı Prime üyelerini bir geçiş yapmaya teşvik edebilir. Walmart CCO’su Janey Whiteside, “Walmart+’ı başka herhangi bir şeyle rekabet etmesi için başlatmıyoruz; müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak başlatıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Karşılaştırıldığında, Amazon Prime çok daha kapsamlı bir program olarak karşımıza çıkıyor. Prime, iki günde teslimat için on milyonlarca ürün, bir günde teslimat için 10 milyondan fazla ürün ve 35 dolar ve üzeri siparişlerde aynı gün teslimatta 3 milyondan fazla ürün sunuyor.

Walmart+ ise 35 dolar ve üzeri siparişlerde üyelik ücreti gerektirmeden bir günlük veya iki günlük ücretsiz teslimat sunduğundan, spesifik olarak aynı gün teslimata odaklanmış gibi görünüyor. Yine de birçok müşteri için Prime’ın değeri, hızlı teslimat vaadinde yatıyor. Ancak Amazon, Prime’ın abonelik fiyatını yıllar içinde istikrarlı bir şekilde yükselterek, yıllık ödeme yapıldığında 119 dolara veya aylık 12,99 dolara yükselterek müşteri sadakatinin sınırlarını test etti.

Daha önce hizmetin daha fazla promosyon anlaşmaları ve Walmart+ kredi kartı gibi diğer avantajları içereceği bildirilmişti. Perakende devi Walmart, yalnızca üyelik avantajlarının zamanla artacağını söyleyerek planlarından bahsetmeyi reddetti.