Yeniden kullanılabilir roket üretimi yapan Stoke Space, 9 milyon dolar yatırım aldı

Yeniden kullanılabilir roket üretimi yapan Stoke Space, yatırım turu Y Combinator, Seven Seven Six (Alexis Ohanian), Liquid2 (Joe Montana),  Trevor Blackwell, Kyle Vogt ve Charlie Songhurst, NFX ve MaC Ventures tarafından yönetilen 9.1 milyon dolarlık tohum yatırım aldı.

Bir çok fırlatma hizmetleri sağlayıcısı, yeniden kullanılabilirliğin maliyeti düşürmede ve uzaya gitme sürecinde en iyi yol olduğunu düşünüyor. Yapılan yatırım Stoke Space için bir kilometre taşı değeri taşısa da sektörü takip edenler, geliştirme ve test maliyetlerini zamanında karşılamak için çok daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyulacağını biliyor.

SpaceX ve Rocket Lab, uzayda yük alabilen yeniden kullanılabilir araçların ilk aşamaları göstermişti. Alınan yatırım ile Stoke Space Technologies, yükü yörüngeye ve ötesine taşıyacak yeniden kullanılabilir ikinci aşama araçlar ürettiğini belirtti. Dünya’ya güvenli bir şekilde dönebilen bir ilk aşama araç tasarlamak küçük bir iş değildir ancak ikinci aşamaya göre daha az gelişmiştir. İkinci aşama, ilk hareketinde yükü hızlandırarak ve hedef yörüngesine yönlendirerek devralır, bu da genellikle çok daha uzağa gidebileceği ve iniş yapmaya çalıştığında çok daha hızlı varacağı anlamına gelir.

Stoke ekibi, yeniden kullanılabilir ikinci bir aşama oluşturmanın sektörde onlarca yıllık büyümeyi sağlayacak düşük maliyetli uzay ekonomisini inşa etmek için çok önemli olduğunu belirtiyor. Ekip daha önce Blue Origin’de New Glenn ve New Shepard araçları ve motorları, SpaceX’teki Falcon 9 için Merlin 1C gibi araçlar üzerinde çalışmıştı. İkinci aşamanın çok maliyetli ve emek isteyen bir aşama olduğu bilinse de bilim ve uzay için göze alınabilir olduğu düşünülüyor. Stoke, küçük, düşük maliyetli uyduların çoğunun gittiği Dünya yörüngesinin ötesinde yeniden kullanılabilir roket hizmeti sunmayı hedefliyor. Bu yörüngeler arasında eşzamanlı yörünge ve ay-ötesi veya gezegenler arası yörüngeler de yer alıyor. Ekibe göre oluşturulan tasarım, gelecekteki varyantlarda görevler için tamamen yeniden kullanılmak üzere geliştirilebilir.

Günümüzde roketçiliğin durumu göz önüne alındığında insanlar endüstriyi gerçekçi bulmayabilirler. Fakat roket endüstrisi, çoğu insanın on yıl önce tahmin edebileceğinden daha hızlı ilerledi ve görünüşte gerçekçi olmayan bu değişiklikleri ortaya çıkardı.