Xiaomi’nin Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Geçti

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız ve rakiplerine kıyasla daha uygun fiyatlı olmasıya ön plana çıkan Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin piyasa değeri 100 milyar doları aştı. Şirketin 2018 yılındaki hedefleri arasında olan bu başarı, gecikmeli de olsa sonunda gerçekleşti.

Çin teknoloji devinin piyasa değeri, bu hafta başında Hong Kong’da %9,1 gibi bir rekor artışla yükseliş gösterdikten sonra 100 milyar dolar sınırını geçti.

Xiaomi, 2018’de ilk halka arza çıktığı zaman kendine 100 milyar dolar hedef koymuştu, ancak bu hedefine o zaman için ulaşamamış, orijinal hedefin yalnızca yarısına ulaşabilmişti. O zamandan beri, şirket dünya çapında, özellikle de pandemiyle boğuştuğumuz 2020 yılında büyük başarılar elde etti. 2020 yılında neredeyse üç katına çıkan hisseleri ve güçlü satışları sayesinde, dev akıllı telefon üreticisinin piyasa değeri 103 milyar dolar oldu.

En son Kasım 2020’de iki yılın en hızlı üç aylık satış büyümesini rapor eden Xiaomi, analistlerin bile beklentilerini aşmış ve anavatanı Çin’in dışında güçlü büyüme gösterebilen birkaç Çinli teknoloji şirketinden biri olduğunu kanıtlamıştı.

Ayrıca Xiaomi, şu an da Çin’in 5G teknolojisini kullanıma sunmasından yararlanırken, ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle zor durumda kalan Huawei’nin de yerel pazardaki payını devralmaya hazırlanıyor.