WhatsApp Pay, Hindistan’da Hizmete Girdi

WhatsApp Pay, test modunda iki yıldan fazla bir süredir 1 milyon kullanıcıya hizmet verdikten sonra nihayet Hindistan’da kullanıma sunuluyor. The Next Web’in haberine göre şirket, ödeme hizmetini ilk olarak 2018 yılında Hindistan’da başlatmıştı; ancak tam teşekküllü bir lansman için bir süredir uğraşıyordu.

WhatsApp PayHindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından tanımlanan Birleşik Ödeme Arayüzü (UPI) adlı bir standarda dayanıyor. WhatsApp ödeme sistemi; Google PayWalmart’a ait PhonePe ve Hindistan’daki Paytm gibi diğer yerleşik uygulamalarla aynı yöntemleri kullanıyor.

WhatsApp başlangıç olarak ödemeleri kolaylaştırmak için Hindistan’ın ICICI Bank, HDFC Bank, Axis Bank, State Bank of India ve Jio Payments Bank olmak üzere beş bankasıyla ortaklık yaptı.

WhatsApp’ın ve Facebook’un sahibi Marz Zuckerberg ise yayınladığı video açıklamayla WhatsApp Pay’in, mikro ve küçük işletmeler için büyük fırsatlar yarattığını ve daha dijital bir Hindistan yaratmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Ödeme hizmeti herkese açık olmasına rağmen WhatsApp’ın sisteminde önemli bir sorun göze çarpıyor. NPCI bu özellik için sadece 20 milyon kullanıcı sınırı koyuyor. WhatsApp’ın ülkede 400 milyondan fazla kullanıcısı olduğu göz önüne alınırsa, NPCI’nin bu sınırı koymasının nedeni sistemdeki tekelden kaçınmak olduğu aşikar.

NPCI yaptığı açıklamayla, WhatsApp Pay’in kademeli bir şekilde büyümesine izin verileceğini söyledi, ancak bir sonraki limiti ne zaman çıkaracağına dair hiçbir açıklama yapmadı.