Türkiye’de E-Ticaret, Bir Yılda 2 Milyon Yeni Müşteri Kazandı

E-ticarete ilgi günden güne artıyor. Pandemi nedeniyle tüketici alışkanlıkları hızla değişirken, alışverişler online olarak gerçekleşmeye devam ediyor. Tekstilden, kozmetiğe, teknolojiden, mutfak aletlerine, bebek eşyalarına kadar birçok alandaki ürünlerde indirimler düzenleniyor.  IdeaSoft’ CEO’su Seyhun Özkara, bu süreçte hem tüketicilerin hem de işletmelerin dikkatli oldukları sürece karlı çıkabileceklerini söyledi.

Daha önce hiç online alışveriş yapmamış ama pandemi döneminde e-ticaretin avantajlarını deneyimlemiş yüz binlerce tüketicinin yalnızca indirim günlerinde değil genel olarak e-ticareti tercih ettiğini belirten Özkara şunları ifade etti:

“Ekim ayında hem sipariş sayısında hem de satış hacminde geçtiğimiz yıla oranla %40’ın üzerinde bir artış mevcut. Her yıl Kasım ayı kampanya ayı olarak nitelendirilir. Hizmet verdiğimiz 11 bine yakın e-ticaret sitesinin satış hacminin 11.11’de geçtiğimiz yıla kıyasla %45’in üzerinde arttı. Türkiye’de e-ticaret son bir yılda yaklaşık 2 milyon yeni müşteri kazandı. E-ticaret Sektörü 2020’yi yıl sonuna kadar %100’ün üzerinde büyüme ile kapatacak.”

Geçtiğimiz günlerde başlayıp hala devam eden ve bu akşam gerçekleşecek Black Friday indirim günlerinde hem tüketicilerin hem de işletmelerin dikkatli oldukları sürece karlı çıkabileceklerinin de altını çizen Özkara, şöyle devam etti:

Ürün Gerçekten İndirimli mi?

“Tüketicilerin internetten alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken bir kaç tane önemli husus var. Tüketicinin belirli kampanya dönemlerinde, indirim gün ve haftalarında nasıl alışveriş yapması gerektiğini bilmesi çok önemli.”

Alışveriş Yapmadan Önce Araştırma Yapılmalı

“Çok dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer ihtiyacımız olan bir alışveriş yapmak istiyorsak, ihtiyacımız olan ürünün araştırmasını yaparak, sonrasında bu kampanya günlerinde indirimlerin gerçekten olup olmadığını, bu fiyatların gerçekten uygun olup olmadığını bir kere daha kontrol etmeli ve ona göre gerçekten bir indirim var ise alışveriş yapmamız önemli. Çünkü belirli indirim günlerinde rakamların indirimli olamadığını veya olmadığını gözlemleyebiliyoruz.”

İlk Deneyim Olacaksa EFT veya Kapıda Ödeme Tercih Edilebilir

“İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da alışveriş yapmış olduğumuz sitenin kredi kartı, kapıda ödeme veya diğer ödeme sistemlerini size sunuyor olması. Eğer ilk online alışverişiniz, ilk deneyiminiz konusunda bir çekinceniz var ise kapıda ödemeyi, havale veya EFT ile alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.”

Ürün Gerçek mi, Sahte mi?

“Gerçek bir ürün alıp almadığınızı takip edebilmek de çok önemli. Eğer aldığınız bir ürünün garanti belgesi, iade koşulları, iade şartları size sunuluyorsa ve ürünün fiyatında astronomik bir rakam indirim yok ise, yani siz realitede bir telefonu 5 liraya alabiliyorken, eğer o telefon 2 liraya satılabiliyorsa durup tüketici olarak düşünmeniz gerekir. “İnternetten 5 liralık telefon 2 liraya satılabilir mi, bunun altında gerçek olmayan bir durum olabilir mi?” diye incelemeliyiz.”

En Çok Pazartesi, En Az Cumartesi Günü Sipariş Veriliyor

En çok sipariş verilen gün %17,55 ile pazartesi olurken, %16,52’lik oran ile salı günü ikinci sırada yer aldı. En az sipariş verilen gün ise %10,82 ile cumartesi, en çok sipariş verilen saatler ise %7,80 ile 14:00 -15:00 saatleri oldu. En çok sipariş verilen mevsim %30 ile sonbahar olurken, Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi en çok sipariş veren bölgeler olarak dikkat çekiyor.