TransferChain: Dört Türk girişimcinin kurduğu ve 55 milyon TL değerleme ile yatırım alan blockchain tabanlı bulut girişimi

Dört girişimci; Berke Şipka, Mert Başer, Tuna Özen ve Çağatay Tengiz tarafından kurulan TransferChain, kullanıcıların gizlilik ve güvenliklerinden ödün vermeden verilerinin depolanmasını, işlenmesini ve dağıtılmasını sağlıyor.

Ocak 2018’de İsviçre’nin Zug şehrinde kurulan girişim, kuruculardan edindiğimiz bilgiye göre; 7 farklı ülkeden bireysel yatırımcılardan toplamda 55 milyon TL değerleme ile bir yatırım aldı.

SaaS olarak hizmet veren TransferChain, B2B ve B2C olarak hizmet veriyor. Ekibinde yaklaşık 12 kişi bulunan girişim, 2021 yılının ilk yarısında 20 kişinin üzerinde çalışan sayısına ulaşmak istiyor.

6 trilyon dolarlık bir problem

Siber güvenliğin 2021 yılında 6 trilyon dolarlık bir probleme dönüşmesi bekleniyor. Yüksek maliyetlere rağmen hala veri kaybetmeye devam ediyoruz. TransferChain, bu sürece blockchain, bütünleşik çalışan farklı şifreleme metodları ve dağıtık çoklu cloud (bulut) kullanarak depolamayı kullanarak çözüm getirmeyi hedefliyor.

TransferChain, bulut hizmeti sunarken yeni veri merkezi açmayıp mevcut merkezlerin kapasitelerini daha etkin kullandıkları için süreç aynı zamanda doğa ekosistemine yeni yüklerin oluşmasını önlüyor.

Girişimin değer önerisi

Girişimin kurucuları ürettikleri değer önerisiyle ilgili; “Kullandığımız blockchain, şifreleme teknolojileri ve bulut alt yapısı ile kullanıcıların gizli ve güvenli şekilde verilerinin depolanmasını, o verilerin işlenmesini ve ulaştırılması gereken yerlere iletilmesini sağlıyoruz.” dedi.

Ürün şu an için herkese açık değil ve sadece masaüstü uygulaması olarak kullanılıyor. 2021 yılı içerisinde hem Android hem de iOS uygulamarını çıkarmayı hedefliyor.