Tıbbi yapay zeka ürünleri geliştiren yerli girişim SmartAlpha, DCP’den 4 milyon Euro değerleme ile yatırım aldı

Ankara ODTÜ Teknokent ziyaretimde tanıştığım yapay zeka odaklı sağlık çözümleri üreten yerli girişim SmartAlpha, özel olarak edindiğim bilgi ile, Diffusion Capital Partners‘tan 4 milyon Euro değerleme ile ikinci yatırım turunu tamamladı.

Utku Kaya ve Ozan Biler tarafından 2019 yılında kurulan SmartAlpha, sağlıkta yapay zeka kullanımının demokratize edilmesini istiyor. Bu işin şirket tarafındaki en büyük zorluklarından biri de regulasyonlara uyum sürecidir. Nisan ayı başında bu süreci de tamamlayan girişimin önünde neredeyse bir engel kalmadı ve büyümesini hızla sürdürüyor.

SmartAlpha‘yı tanımlamak gerekirse; tıbbi yapay zeka ürünleri geliştiriyor. Ultrason makinelerini renklendirerek ekranda daha net bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca bu teknoloji ile iç organlarımızın da görüntülenmesini sağlayarak; daha iyi yorumlanmasını ve hastalık, kanama, zedelenme, yaralanma ve birçok durumla ilgili bilgi vererek, hızlı sonuç alınmasını sağlıyor. Örnek; Maç esnasında dizinden yaralanan bir futbolcunun maça devam edip edemeyeceğine karar vermesi vb.

SmartAlpha, son dönemde çokça duymaya başladığımız “sağlıkta yapay zeka” kavramının gerçek bir girişime dönüşmüş hali. Özelleştikleri alan ise ultrasonografi görüntülerini anlamlandırabilen yapay zeka sistemleri geliştirmek. Yani hemen her sağlık merkezinde bulunan ultrasonografi cihazlarının görüntülerini kullanarak, hekimlere günlük operasyonlarını daha güvenli, daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle yerine getirmeleri konusunda yardım eden sistemler. Yine bir örnek daha vermek gerekirse; anestezi uzmanları artık siyah-beyaz ultrasonografi görüntüleri yerine, SmartAlpha’nın yapay zeka yazılımı tarafından renkli ve işaretli haldeki görüntülerle hastalarına daha güvenli ve hızlı
şekilde müdahale edebiliyorlar.

Bu yatırım turuyla birlikte Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’ya açılacak. Önümüzdeki süreçte 37 ülkede satış ağını kuracak SmartAlpha, kısa vadede ise satış kanallarına 20 yeni ülke ekleyecek.

Utku Kaya, yaptığı özel açıklamada: “Sağlık alanında yapay zeka bir mühendislik projesi değildir. Hekimlerin yürütmesi gereken ve mühendislerin destek olması gereken bir projedir. Biz de tam olarak olması gerektiği gibi çalıştık. Türkiye’nin hem önde gelen klinikleriyle hem de kendi alanında söz sahibi uzman hekimleriyle birlikte çalıştık. Bunun sonucu olarak da hekimlerin gerçekten ihtiyaç duyduğu özellikle ultrasonografi alanında hizmet veren ve dünyada iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar enstitü tarafından çalışılabilen yapay zeka uygulamalarını geliştirdik. İyi hekimler ve iyi mühendislerin ultrasonografi alanında yapacağı çok şey var. Biz de bu inançla Diffusion Capital Partners’tan ikinci tur yatırım alarak gerekli finansman kaynağımızı sağladık ve bu bizim için hedeflerimizin ikinci turu demek.” dedi.

SmartAlpha’yı yakından takipteyiz. Yakında hikayesi gelecek ve yeni gelişmeleri oldukça da güncel olarak paylaşmaya devam edeceğiz.